Храненето, както и всеки един аспект от живота ни си има своите правила и спазването им ни гарантират добро здраве. На всеки човек се е случвало да изпитва тежест и дискомфорт след хранене, дори и количеството приета храна да е било съвсем малко? Защо се получава това?
Комбинирането на храните е от изключително значение и колкото и да не ни се иска, някои хранителни комбинации не се отразяват добре на стомаха. Как се получава ферментирането на храни в стомаха ни и кои комбинации са виновни за това?
Първата комбинация, която би причинила този процес са захари и въглехидрати. Това означава, че не трябва да се консумират хляб, зърнени храни и картофи в комбинация с плодове и други сладки неща.
Различните нишестени храни не трябва да се консумират заедно с домати, защото този зеленчук съдържа киселини, които се засилват при готвене.
Въпросните киселини пък противодействат на нишестето и се получава ферментация и големи проблеми с храносмилането. Киселите храни и въглехидратите също не са приятели. Всякакви кисели плодове и домати не трябва да се комбинират с картофи, ориз и хляб.
Това са най-честите хранителни комбинации, които могат да предизвикат ферментация. Отделно има храни, които сами по себе си също са виновник за този проблем. Това са зеле, лук, пшеница, плодове, млечни продукти, бобови култури и леща.
С какво обаче толкова вредно ферментирането на храните? Най-общо казано, когато ядем от гореизброените храни, в храносмилателния процес те оставят след себе си материал, с който бактериите да се хранят. Когато бактериите се хранят, те се размножават и ферментират. Когато бактериите са ферментирали, те могат да причинят подуване, газове и болки.
Коментари