Празът има важно място сред малкото зимни зеленчуци, които се консумират в прясно състояние, защото има висока хранителна стойност и е първокачествен източник на витамини и микроелементи.
Той се прибира в късната есен, преди появата на първите зимни студове. Съхраняван по подходящ начин, празът може да остане ценен източник на витамини и хранителни вещества чак до пролетта.
Пресният праз може да бъде съхраняван в хладилник около 15 дни. За целта трябва да се нареже на няколко парчета, които да се опаковат в найлон или поставят в кутия, защото иначе ще умиришат целия хладилник.
Ако разполагате с мазе или по-широк балкон може да съхранявате праза там. Нужен ви е само голям дървен сандък, пълен с чист речен пясък.
Подрязва се кореновата система на праза, след което стъблата праз се опаковат отгоре до долу във вестници и се поставят в пясъка във възможно най-изправено положение. Добре е в най-студените дни да се покрива допълнително, за да не измръзне.
В случай, че не разполагате с пространство за съхранение, може да замразите праза. Подходяща за замразяване е само бялата част, т.нар лъжливо стъбло. Тя се почиства, измива и нарязва на шайби с дебелина около 1.5 см, които се бланшират във вряла вода за 2 минути.
След това се охлаждат в ледена вода за 1 минути и подредени на табла се замразяват 1-2 часа във фризер. После може да приберете шайбите праз в найлонови пликове и обратно във фризера, където могат да престоят до 8 месеца.
Ако следвате нашите съвети дори и в най-студените зимни месеци ще имате подръка пресен праз, с който да приготвите класическа баница с праз, богата свинско с праз или дори лучена супа с праз.
Разгледай и другите ни рецепти с праз или научи никои хитрости за готвенето на праз.
Коментари