Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Храни за разстроен стомах

Храни за разстроен стомах

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k2k
Храни за разстроен стомах

При разстроен стомах храната трябва да е пасирана или да е претъркана през гевгир с дървена лъжица до консистенция на сварен грис и трябва да се приготвя на пара или с вода. Приемът на храна е на малки порции, до 6-8 пъти на ден.

Може да се пие преварена вода, но в никакъв случай прясно мляко. Не се препоръчва подслаждане на топлите напитки.

При стомашно разстройство сокове се пият, само ако предварително са разредени с преварена вода, за да не дразнят излишно стомаха. Препоръчва се пиене на шипкова отвара в неограничени количества - топла или студена, но не подсладена.

При стомашно разстройство се препоръчва яденето на супи, но те трябва да са приготвени с така наречения втори бульон. Подходяща е картофената крем супа.

Първият бульон при варенето им не се използва - той е много силен, затова се отделя и към месото се налива вряла вода. Може да се добави в бульона смляно нетлъсто месо и фино фиде. Пилешко, пуешко, говеждо, свинско, риба, варено, печено или мляно.

Сухари при разстройство

Може да се консумира хляб, но не пресен а вчерашен или във вид на сухари. Може да се консумират умерено тестени изделия без мая. Гризини, крекери и солети също. Яйца - само не рохки, и не повече от едно дневно.

Плодовете и зеленчуците ще заредят организма с витамини и микроелементи, но трябва да се приемат само предварително обработени. В противен случай ще се отразят зле на разстроения стомах.

Подходящи храни при стомашно разстройство са зеленчуковите пюрета, както и зеленчукови кюфтета, които трябва да са сготвени на пара. Претъркани или пасирани зеленчуци могат да се употребят за приготвяне на зеленчукови крем супи, но без мазнина.

Неблагоприятно въздействие върху разстроения стомах имат киселите, солените, консервираните продукти, маринатите с оцет, хрянът и пикантните подправки.

Трябва да се избягват и сухите салами, мазните сирена, консерви, шоколад. Всички сладки продукти ще засилят стомашното разстройство и затова не се препоръчват.

Трябва да се изключат от ежедневното меню газираните напитки, алкохолът и бирата. Тежки храни като гъби също не трябва да се приемат никакъв случай.

Никой не обича да говори за това състояние - диария. Въпреки че обикновено не причинява големи усложнения при възрастни, които не страдат от други хронични състояния, това е неприятно. Храненето има роля за излекуване на диарията.

Усложненията на диарията могат да се появят при кърмачета, малки деца и възрастни хора, защото на тази възраст тялото може да се дехидратира по-бързо.

Признаци на разстроен стомах

Разстроен стомах

Преди появата на воднисти изпражнения може да почувствате спазми, коремна болка, подуване на корема, гадене. Също така апетитът намалява. Тогава се инсталира усещането за спешна дефекация. В някои случаи изпражненията след това съдържа несмилаема храна, слуз и рядко - кръв. Тези изпражнения могат също да бъдат придружени от треска, студени тръпки, умора, замаяност. Понякога тя включва дори мускулни болки, увеличава сърдечната честота. Особено малките деца губят тегло, ако страдат от диария.

Причини за стомашно разстройство

Диарията засяга всички възрастови групи, но е особено опасна при кърмачета, малки деца и възрастни хора. Ако диарията е причинена от вирусни или бактериални инфекции, тя преминава след 3-5 дни. Ако след този интервал човек не се е излекувал, са необходими допълнителни изследвания. Например, ако трае поне четири седмици, това може да бъде свързано с функционално разстройство или чревно заболяване. Диарията има няколко степени на тежест - леки, но и много тежки форми, които при някои хора могат да бъдат животозастрашаващи, ако не бъдат лекувани с медицинско лечение. Хидратацията е много важна - обикновена вода, чайове, но също така и електролити (ако е препоръчано от Вашия лекар). Важен аспект, който хората с разстроен стомах трябва да вземат предвид, е количеството урина, което отделят за 24 часа. Цялата тази информация е полезна за лекарите, за да избегнат дехидратацията. Други усложнения включват анемия(ако изпражненията са кървави), електролитен дисбаланс, недохранване.

Хранене след разстроен стомах

След епизодите на диария е много важно как ще захраните организма си. Пържените и мазните храни не са ваши добри приятели. Ето на какво да наблегнете при хранене след стомашно разстройство:

Консервирани плодове

Компоти след разстройство

Тези плодове вече са почистени и готови за ядене и са за предпочитане пред суровите. Избягвайте обаче сливи и кайсии, които стимулират храносмилателната функция. Можете също така да ядете варени плодове (варени или узрели) без семена и кори или да пиете плодови сокове без тяхната каша. Наблягайте на домашни компоти или ошав.

Зелен боб

Зеленият боб е богат на диетични фибри, което ги прави лесно смилаема храна. Пресният зелен фасул не съдържа наситени мазнини и е с ниско съдържание на калории. В допълнение, той е отличен източник на макронутриенти, витамини и минерали от растителен произход.

Тиква

Тиквата е зеленчук с ниско съдържание на неразтворими фибри, но богат на витамин А, който поддържа здравето на лигавицата на чревния тракт и насърчава заздравяването. Тиквата съдържа също витамин С, който е антибактериален и насърчава заздравяването на тъканите.

Картофи

Зеленчуци на пара

Белените картофи са лесна за храносмилане храна. Те съдържат хранителни вещества като витамин В6, С, ниацин. Препоръчва се да ги ядете обикновени, без масло или сметана. Те могат да раздразнят чревния тракт.

Постно месо

Постното месо се усвоява лесно и е с високо съдържание на протеини. Не забравяйте да изберете варена риба, пиле, печена пуйка, шунка, всички без кожа. Също така консервираната риба тон е благоприятен вариант за хранене след стомашно разстройство.

Паста и юфка от бяло брашно

Пастата осигурява диетични фибри и въглехидрати. Сосът на базата на доматен сок добавя витамин С и ликопен (антиоксидант). Макароните, приготвени от пълнозърнесто брашно, могат да раздразнят чревната лигавица. Юфката е полезна алтернатива.

Овесени ядки

Овесена каша е храна след разстройство

Овесената каша се усвоява лесно и е богата на антиоксиданти с лечебни свойства. Те също съдържат витамин В1, селен и манган и също са отличен източник на разтворими фибри.

Зеленчукова супа

Супата от зеленчуци ще помогне да се замени загубата на течности и да се предотврати дехидратацията след епизод на диария. Също така, добавените зеленчуци носят допълнителни витамини. Ако предпочитате, можете да добавите и пиле без кожа.

Освен храната, която трябва да се яде след разстройство на стомаха, трябва да поддържате и оптимално ниво на хидратация и хигиена. Мийте ръцете си няколко пъти на ден, особено след използване на тоалетната и преди хранене.

Прочетете още за храненето при раздразнен стомах или режимът на хранене при болен стомах.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
50
43
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
Рози
Рози
15.08.2014 12:59
Добре би било,ако бяхте препоръчали някаква точна рецепта при такива случаи,а не само препоръки.
18
1
г . раиков
г . раиков
25.10.2013 18:00
ок...отли4но предадено
3
1