Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Гърци и турци в Кипър в спор за сиренето халуми

Гърци и турци в Кипър в спор за сиренето халуми

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Халуми

Нов кулинар спор се запали между гърците и турците на остров Кипър. Двете общности спорят за произхода на сиренето халуми и очакват Европейската комисия да определи принадлежността му.

Сиренето халуми е културен продукт, като кипърските турци твърдят, че осигуряват 25% от износа му, заради което искат дял от него. Според турска индустриална камара сиренето халуми трябва да принадлежи и на двете общности в Кипър.

Турците са поставили въпроса за принадлежността на сиренето пред Европейската комисия в лицето на ръководителя на нейната делегация в Никозия Георгиос Маркопулиотис.

Причината за искането на кипърските турци е фактът, че правителството в страната поиска от Европейската комисия да регистрират сиренето халуми като гръцки продукт.

От турската индустриална камара обаче веднага настояха да се намери специална формула за регистрацията на халуми, която защитава интересите и на кипърските турци.

Сирене Халуми

Още в началото на месец юли кипърското правителство поиска сирене халуми да бъде регистрирано със защитено наименование за произход. Подобно признание ще означава, че само Кипър може да произвежда и търгува продукт под това или подобни наименования - като helim например, и никой друг производител или търговец няма право да нарече така своето сирене.

Името халуми ще бъде защитено като търговска марка, а евентуален патент ще гарантира на търговците в Кипър предимства при износа за останалите страни от Европейския съюз.

Министърът на земеделието Никос Куянис заяви, че очаква в рамките на 6–8 месеца Кипър да получи положителен отговор от Европейската комисия, а след това има още 3 месеца срок за представяне на възражения от други страни от ЕС.

Представители от кипърските турци представиха възможността пред Европейската комисия в Никозия за търговия чрез зелена линия, която да раздели на две острова и да позволи на гръцката и турската икономика да се сближат, като избегнат конфликтите за произхода на храните, които се произвеждат в Кипър.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest