Риган

редакция:
AdminAdmin
Администратор
9484
Китка пресен риган

Риганът е известен в ботаниката под името Origanum vulgare и е много близък до майорана. Той е малък храст с няколко разклонения, чиито стъбла са окичени с малки сиво-кафеникави овални листа и малки бели, или розови цветчета. На средиземноморския климат риганът расте като целогодишно растение, но на по-сурови места, като Северна Америка, той е отглеждан като едногодишна подправка.

Топлият, успокоителен и ароматен вкус на ригана го правят перфектната добавка в средиземноморската и мексиканската кухня. Тази популярна подправка, чието име означава „планинска радост”, е достъпна по магазините целогодишно.

Макар много хора да си мислят за пица, когато става въпрос за риган, той може да добави мек, успокоителен и ароматен вкус към най различни ястия, особено тези в средиземноморската кухня.

Риганът произхожда от Северна Европа, макар че е виреел и в много други части по света. Бил е дълбоко почитан от древните гърци и римляните, които са слагали венци, сплетени от риган, на булките и младоженците. Първите писменни данни за употребата на риган идват от древните гърци. Хипократ е използвал ригана като антисептик за лечение на стомашни и дихателни проблеми. С есенциалното масло от риган елините са третирали ухапвания от змии и паяци.

Състав на ригана

В стеблата, листата и цветовете на риган се съдържат голямо количество феноли и флавоноиди. Основните активни съставки в него са пимен, лимонен, оцимен, карвакрол и кариофилен.

Риганът е много добър източник на желязо, манган и диетични фибри, както и на калций, витамин С, витамин А и омега 3 мастни киселини.

Избор и съхранение на риган

- Винаги, когато е възможно, избирайте пресен риган вместо изсушен, тъй като той е по-благоуханен;

- Листата на пресния риган трябва да са свежи и ярко зелени, а стъблата твърди;

- Предпочитайте органично отглежданият риган;

- Пресният риган трябва да се съхранява в хладилника в хартиена кърпа;

- Изсушеният риган се съхранява в стъклен съд с капак на сухо, хладно и тъмно място.

Готвене с риган

Готвене с пресен риган

Растението често се използва в доматени сосове, в храни, които съдържат много варени зеленчуци или дори върху месо на скара. Например в азиатската кухня подправката се добавя към водата, в която се вари говеждото, защото има силата да елиминира класическата миризма на говеждото и предлага специална миризма и свежест на месото. Освен това можете да добавите подправка към пикантни или ароматни храни.

От друга страна, ако сте фен на италианската храна, тогава риганът е подправката, която не бива да пропускате, защото това е основата, която предлага специален вкус за:

- Италианска паста;

- Италианска пица;

Пица със сушен риган

- Тесто за пица;

- Класически италиански салати;

- Сирене;

- Маслини;

- Сосове на основата на лимон и зехтин;

- Месо на грил.

- Риганът винаги трябва да се прибавя в края на готвенето, за да запази аромата си;

- Винаги, когато си правите пица, добавяйте няколко стръка прясно нарязан риган;

- Риганът е подходящ към сотирани гъби или лук;

- Добавете малко пресен риган към зехтина;

- Прибавете риган към домашно приготвения си чеснов хляб.

- Риганът е много подходящ за салатни дресинги;

- Сушен риган се добавя към риба, доматени сосове и маринати;

- Добавете клонка риган в бутилка с оцет или зехтин и той ще придобие изтънчен аромат;

- Риганът се комбинира чудесно с маслини, каперси, шунка и салата от риба;

- Риганът е незаменима подправка при печеното свинско и агнешко месо;

- Риган се добавя малко преди да стане готово ястието, за да не загуби аромата и вкусовите си качества.

Готвене със сушен риган

- Сушеният риган се добавя към сочни пържоли и шишчета на барбекю и им придава изключителен аромат.

Добавете чаена лъжичка от тази подправка към гъбени ястия или салатни сосове и променете вкуса на ястията. Освен това тази подправка се съчетава много добре:

Листенца пресен риган

Ползи от ригана

Може да сте виждали етикетът масло от риган в магазините за подбрани здравословни храни. Със сигурност има причина за това!

- Има ефективно антибактериално свойство. В Мексико изследователи са сравнили ригана с тинидазола- лекарство, често предписвано при инфекции, причинени от амебата Giardia lamblia. Те са установили, че риганът е по-ефективен срещу Guardia в сравнение с останалите обичайно предписвани лекарства.

- Има антиоксидантно действие. Риганът съдържа много фитонутриенти, включително тимол и розмаринова киселина, които действат като антиоксиданти, способни да предпазват клетъчните структури от дължащи се на кислорода увреждания. Освен това един грам пресен риган е показал, че има 42 пъти по-голяма антиоксидантна сила в сравнение с ябълките, 30 пъти повече от картофи, 12 пъти повече от портокали и 4 пъти повече от боровинки.

- Той е подправка, богата на различни нутриенти. Риганът е много добър източник на фибри, които предпазват колона от причиняващи рак токсини и ги премахват от организма. Затова диетите, богати на фибри, са добри за понижаване на нивата на холестерол и за редуциране на риска от рак.

- Риганът е полезен при кашлица, възпалено гърло, грип и спомага отхрачването. Помага при болезнена менструация.

Вреди от ригана

Няма определени показания, за които трябва да се внимава при употребата на риган. Все пак не са изключени прояви на алергични реакции в отделни случаи. Внимавайте, защото екстрактът от риган има много силен успокоителен ефект, поради което не бива да се приема в големи дози. В случай че приемате някакъв продукт от риган, спазвайте точно определените дози на опаковката. Употребата на сухия риган под формата на подправка няма никакви противопоказания.

Чай от риган

Риганът е добра подправка за пица и тестени изделия, но също така и отлично средство за кашлица, астма, синузит и бронхит. Чаят от риган носи много ползи за тялото.

Риганът е известен със своя вкусен вкус и често се използва в италиански ястия. Риганът обаче е и много здравословен, като от древни времена е признат като лечебно растение с много ползи за организма. 

Изследванията показват, че чаят от риган има силно антибактериално, антиоксидантно, противораково и противовъзпалително действие, така че имате всички основания да го консумирате възможно най-често. Нека разберем повече за свойствата на чая от риган.

Какво наистина съдържа чая от риган?

Чаят от риган изобилства с хранителни вещества с множество ползи за тялото. Съдържа витамин А, С, Е, К, калциеви влакна, ниацин, манган, фолиева киселина, магнезий, желязо, зеаксантин и лутеин. Също така, това средиземноморско растение помага за добра детоксикация на организма, регулира нивата на хормоните и е едно от най-мощните растения с антиоксидантен ефект. 

Изследователите твърдят, че антиоксидантният ефект на растението риган е 42 пъти по-силен от този, предлаган от ябълките.

Чаят от риган също е отлично средство за лечение на много медицински проблеми, като например:

- настинка и кашлица;

- астма;

- артрит;

- храносмилателни разстройства;

- акне;

- пърхот;

- бронхит;

- зъбобол;

- балониране;

- главоболие;

- гастроезофагеален рефлукс;

- алергии;

- чревни паразити;

- инфекции на пикочните пътища;

Масло от риган

- менструални крампи.

Как да си направим чай от риган?

Чай от риган може да се консумира ежедневно и е полезен при кашлица, настинка, синузит, инфекции, астма, ревматизъм, бронхит и чревни паразити.

За да приготвите чай от риган, се нуждаете от:

- 4-6 супени лъжици сушен риган;

- 2 чаши вода;

- резен лимон;

- пчелен мед (по желание).

След като заври водата, изключете котлона и добавете сух риган. 

Оставете да се влива под капака за 5 минути.

Прецедете чая и след като се охлади малко, можете да добавите лимон и мед. 

Масло от риган

Как да използваме масло от риган? Това е отлично средство за лечение на различни инфекции като кандидоза. 

Маслото от риган може да се използва при инфекции на ноктите. Поставете няколко капки масло от риган в топла вода и задръжте краката си за няколко минути. Все още може да се масажира върху проблемната зона, но само след като се разрежда малко със зехтин (1 капка масло от риган в супена лъжица зехтин / кокосово масло).

Инхалации с масло от риган при синузит и запушен нос

Поставете няколко капки масло от риган в купа с гореща вода и вдишайте, за да облекчите симптомите на синузит и настинка.

Масло от риган под езика за лечение на инфекции и чревни паразити

Разредете 1 капка риганово масло с 2-3 капки зехтин, сложете капка от сместа под езика, изчакайте няколко минути, след което изплакнете устата си с вода. Този ритуал се повтаря четири пъти на ден. 

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
56
45
39
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Ренета  Миланова
Ренета Миланова
Много отдавна търся да намеря риган за да го посадя в саксия. Може ли някой да ме посъветва къде да го намеря и как се отглежда.
Благодаря
18.09.2013 04:04
,Росица Викторова
,Росица Викторова
Риганът го използваме много години.ходим да си берем горски риган.Преди няколко години купихме семена/продават се навсякъде/ и ги засях,вече си берем пресен риган ,по време на цъфтежа го бера за чай.Гръцкият риган цъфти бледорозово ,а нашият е с по наситен цвят.Имам и от двата вида ,ако някой желае ще му изпратя коренчета.
03.04.2012 23:27
2
1
1
Покажи всички подкоментари
Корнелия Нейкова
Корнелия Нейкова
Тъй като в Гърция, където живях много години трудно се намира, да не кажа съвсем не се намира чубрица, приятели ме посъветваха да заместя тази подправка с риган. Картофена яхния, всякакви месни ястия, салати-зеленчукови, месни, рибни ставатт чудесни с риган. Ако знаех как се размножава, бих си засяла в градината или в саксия тук в България за да имам целогодишно.
12.10.2011 15:42
1
Галина Михайлова Ангелова
Галина Михайлова Ангелова
От много години събирам и използвам риган, който събирам от места в планината. Изсушен го слагам във всякакви ястия,к омбинирам го и с други типично български билки.
21.09.2011 23:03
2
Татяна
Татяна
Това на снимката не е ли босилек ?
05.07.2011 14:34
3
2
Никола Шишмано
Никола Шишмано
Ригана ми е любимата подправка. Използвайте го и когато готвите свинско, няма да съжалявате. Пробвайте в марината на свинските пържоли да сложите и риган.
03.02.2011 19:01
1
Покажи всички подкоментари