Ако чаената чаша е 200 мл. течност, кафената по принцип е 100 мл. Различните продукти- брашно, мляко, олио захар и т.н. имат различно тегло и не винаги 1 к.ч. = 100 гр., но е приблизително това. Относно формата за печене, аз лично никога не пека във форма с падащо дъно, защото течността ми се излива при печене. Слагам в тавичка хартия за печене и намазнявам стените, може и малко брашно. Успех!
Вчера направих кекса- хареса ми идеята за по-различен от стандартния двуцветен кекс. Стана много вкусен, но като го правя другия път, ще внеса корекции за себе си. Първо, бялата смес ми стана много гъста с тази 1 ч.ч. брашно- струва ми се много, другия път- 1/2 ч.ч. След изпичане беше по-твърда от останалата част от кекса, като дунапренена. Другото е, че жълтата и кафявата смес се смесиха и стана малко незабележима граница. Печенето на 150 градуса също ми беше малко. Пекох 1 час и после увеличих, защото не знам колко още щях да пека така бавно. И всяко парче е с различна украса- 3-те цвята са се смесили по време на печене и стана много интересно. Почти целия вече е изяден. Благодаря за интересната рецепта! :)
Аз го разбирам така- прави се кладенче в 600-те гр. брашно като в процеса на месене се добавят заделените 100 гр. А за втасването- зависи колко е топло помещението, но не по-малко от половин час. Трябва тестото да стане двойно. Аз съм оставяла тесто да втасва час, че и повече.
Относно размера на формата, аз правих в 24 см. и ми беше до ръба- може би 26 см. ще е идеална. За желатина чаках около 2 часа. Мисля, че проблема с приплъзването на блата се е получил от това, че долният крем е бил прекалено стегнат (все пак е бил 3 часа на хладно), а горния крем е бил изстинал. Когато върху вече стегната желатинова смес се изсипе топла такава, естествено повърхността се разтапя малко, двете смеси се спояват и няма да стане приплъзване(цитирам Марина от "Веселите готвачи").
Надявам се другия път да ти се получи по-добре, като си вземеш бележки от грешките :) Успех! :)
Харесва ми рецептата, но искам да разбера нещо. В този сайт има инфо за маковото семе, а именно: "Когато използвате маковото семе при приготвяне на сладкиши или баници е добре да бъде залято с вряла вода и да престои така от 1 до 3 часа преди употреба." Да направя ли и аз така или да го изсипя направо в сместа? Има ли голямо значение това за тази рецепта?
По принцип желатина е течен преди да се стегне. Аз лично обработвам желатина така: изсипвам пакетчето в 1 к.ч. студена вода. След около5 мин. желатина е поел водата и е станало една маса, подобна на грис. След това слагам чашката с желатина в една по-голяма, в която съм наляла гореща вода от чешмата- все едно е водна баня. С леко бъркане желатина се разтваря и става течен. Тогава го изсипвам към съответната смес. Може и да си сложила прекалено много вода и затова да е воден желатина. Смятам, че 100 мл. вода на 10 гр. желатин е достатъчно. Другото е, че като правих тортата заместих млякото със сметана, която също стяга при охлаждане и затова ми се получи перфектна торта.
Не вярвай на снимките в този сайт- в повечето случаи нямат общо с рецептата. Ако блатовете бухнат достатъчно, може и да ги разрежеш. А за ореховото олио- правих тортата отдавна, но мисля, че сложих 1 к.ч. олио с малко орехи. Мисля, че не е чак толкова фатално количеството на орехите- става много ароматна торта.
Според мен най-подходяща българска дума за това е "пълня", защото именно това означава "фаршировам"- да напълниш риба, пиле, пиперки с някаква смес от ситно нарязани продукти. Ако е месо, се реже, пълни се с каквото трябва и се зашива. Ако греша, нека автора се включи с разяснение.
Моите коментари