Кръстоцветните зеленчуци са склад на микроелементи и витамини. Въпросът е кои зеленчуци принадлежат на кръстоцветното семейство и какви са техните ползи.
Кръстоцветните зеленчуци са листни тревисти растения, които получават името си, поради сходството на цвета с кръст. Самото съцветие има четири венчелистчета, което прилича на кръст.
За да запазите полезните им свойства, можете да изберете готвене на пара (за 5-10 минути), леко бланширане ( от 3-5 минути) и печене (10-15 минути).
Кои са кръстоцветните зеленчуци може да видите в следващите редове:
Зеле, хрян, броколи, пролетна рапица, къдраво зеле, броколи романеско, ряпа, карфиол, листно цвекло, аспержи, репички, алабаш, кресон, къдрава горчица, китайско зеле, спанак, ряпа, брюкселско зеле, рукола, уасаби.
Кръстоцветните зеленчуци са известни с огромното си количество минерали, фибри, захари, фитонутриенти, витамини и органични киселини. Витамин С реагира с желязото и има положителен ефект върху ставите. Освен това той е преобладаващият елемент в състава на колагена, който е необходим за костната система и скелета.
Спанак, броколи, карфиол и ряпа са най-богатите на аскорбинова киселина. Витамин С е особено важен за жените на възраст, когато трябва да се следи плътността на костите. Хрянът има 5 пъти повече аскорбинова киселина от лимон и портокал. Само узрелият български пипер е преди хряна, по съдържанието на този витамин.
Всички видове зеле съдържат витамин К. Той е изключително важен за правилния процес на съсирване на кръвта. При липса на витамин К постоянно се появяват синини или внезапно кървене на венците и носа.
Листните зеленчуци са богат източник на витамини от група В. Те са незаменими за клетъчния метаболизъм, правилното функциониране на нервната система, храносмилането и помагат за стабилизирането на захарта. Безсъние, затруднено дишане, ранно стареене на кожата – неразположения, които могат да се свържат с дефицита на витамин В.
Неразделна част от дълголетието са диетичните фибри. Те не се усвояват и се отделят непроменени. Правилното храносмилане без фибри е невъзможно. Фибрите регулират движението на храната и естествените процеси на стомашния тракт. Благодарение на диетичните фибри кръстоцветните зеленчуци изравняват кръвната захар и намаляват чувството на глад.
Броколите се считат за абсолютен лидер по отношение на полезността при кръстоцветните зеленчуци. То съдържа компоненти, които могат да намалят до минимум вероятността от рак на простатата, млечните жлези и женските органи. Други зеленчуци от семейството на зелето могат да се похвалят със същите характеристики: къдраво зеле, брюкселско зеле и кресон.
В издънките на броколите се намира веществото изотиоцианат. Лабораторни експерименти, проведени върху животни, показазват, че колкото повече се ядат броколи, толкова по-малък е рискът от рак на пикочния мехур.
Броколи е боец с рака на гърдата. Важно е обаче да се знае, че варените зеленчуци от семейство зеле могат да имат по-ниска концентрация от изотиоцианата. Затова, с цел превантивни мерки за защита срещу канцерогени, зеленчуците трябва да се консумират сурови.
Доказаните качества на зелената салата и бяла ряпа намаляват вероятността от появата на рак на гърдата при жените над 50 години. На тази възраст има по-голям риск да чуете тази диагноза, но за предотвратяване консумирайте поне 1 чаша кръстоцветни зеленчуци и този риск ще намалее значително. Тук е мястото да споменем за бялата ряпа, в която в сравнение със зелената салата, има 15 пъти повече изотиоцианат.
Всички видове зеле ще спомогнат в борбата с рака на червата: бяло зеле, карфиол, броколи, брюкселско зеле. За да се предотврати рак на простатата, е нужно да се снабдите с карфиол и да го консумирате поне 4-5 пъти седмично.
Хрян, горчица, уасаби и репички имат изразени бактерицидни свойства. Сокът от тези кръстоцветни си използва за гаргара на сливиците при вирусни заболявания и болки в гърлото. В хряна и репичките са открити вещества, които предотвратяват възпроизвеждането на вредни микроорганизми, свързани с кариес. Фитонцидите в тези зеленчуци са летливи и убиват бактериите във въздуха.
Струва си да си припомним, че топлинната обработка унищожава повечето витамини. Ето защо е по-добре да варите зеленчука не повече от 5 минути или да готвите на пара. Само тогава можете да запазите цялата хранителна стойност на продуктите.
Коментари