Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Бетелова палма и бателов орех - приложения и ползи

Бетелова палма и бателов орех - приложения и ползи

Elena MatevaElena Mateva
Помощник Готвач
87473
Бетелова палма и бателов орех - приложения и ползи

Бетеловата палма или Areca catechu е тропическа палма с височина до 20 м с прав и тънък ствол. Нейните тъмнозелени листа могат да се разпространяват на 5 метра. Тя е родена на Филипините, но сега се култивира широко в тропическа Индия, Бангладеш, Япония, Шри Ланка, Южен Китай, Източна Индия и части от Африка.

Семената и могат да се консумират сурови, докато младите листа, съцветията и сладката вътрешна част на леторастите се консумират приготвени като зеленчуци. Семената се използват за дъвчене. Бетеловата палма е чудесен източник на танини, редица алкалоиди - арекаин, гуваколин, гувацин. Установени в тях са още фенолни съединения, смола, холин, тютюнево багрило. Дървесината ѝ се използва в строителството. Понякога дървото се използва като декоративно растение.

Бателов орех

Плодовете са разположени в гроздове и имат жълт или оранжев цвят, когато са напълно узрели. Бетеловият орех е семето на плода на ареката. Общите наименования, препарати и специфични съставки варират в зависимост от културната група и индивидите, които я използват. Могат да се използват пресни, сушени, варени или печени.

Бетеловият орех е стимулант. Дъвченето му датира от древността. В 1-ви век след Христа медицинските писания на санскрит твърдят, че бетеловият орех притежава 13 качества. Той е остър, горчив, пикантен, сладък, солен и стягащ, залъгва глада, коремния дискомфорт и умората. Той убива чревни паразити и други патогени и също има диуретично и слабително действие. Използва се предимно във ветеринарната медицина за изхвърляне на тении.

Бателови плами, Арека

Семената се използват срещу анемия, припадъци, левкодерма, проказа, затлъстяване и червеи. Използва се също за лечение на дизентерия и малария. В комбинация с други съставки той също е пургатив и мехлем за назални язви. Зърната от зелени и зрели плодове се дъвчат като стягащо средство и стимулант. Кората се използва и като слабително средство при запек с газове и подуване, както и като диуретик при лечение на оток.

Плодовете се събират, когато са напълно узрели, и могат да се сушат за по-късна употреба. Бетеловият орех се използва по начин, подобен на западната употреба на тютюн или кофеин. Арекаинът е отговорен за някои от ефектите - будност, повишена издръжливост, чувство за благополучие, еуфория и слюноотделяне. Дъвченето на орех стимулира потока на слюнката, за да подпомогне храносмилането. Използва се и за стимулиране на апетита. Също така от листата се прави чай, който помага при бронхит. В някои държави като Малайзия например цветовете и младите филизи се употребяват за храна.

Употребата на бетеловия орех има психоактивни свойства. Предизвиква еуфория, изпотяване, повишена бдителност, по-голяма работоспособност. Увеличават се плазмените концентрации на норадреналин и адреналин.

Бателов орех и листа

Възможно е обаче да има нежелани странични ефекти като повишаване на сърдечната честота, кръвното налягане и телесната температура.

Приемането на 8 до 30 грама ядки може да доведе до смърт.

Бременни и кърмачки не трябва да консумират ядките, също така болни от емфизем и язва.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest