Gotvach.bg»Статии»Минерали»Литий - функции, ползи, приложение

Литий - функции, ползи, приложение

Литий - функции, ползи, приложение

Литий - същност

Литият е химичен елемент със символ Li и атомен номер 3. Той е най-лекият алкален метал и един от най-редките елементи в земната кора. Литият има разнообразни приложения в промишлеността, медицината, енергетиката и други области. В тази статия ще разгледаме какви функции има литият в човешкия организъм, какви са ползите и вредите от неговия прием, какви са източниците на литий в храната и околната среда, какъв трябва да е оптималният прием на литий и някои рецепти за ястия, богати на литий.

Функции на лития

Литият е микроелемент, който се съдържа в много малки количества в човешкото тяло. Той участва в регулирането на някои ензими, хормони, витамини, растежни фактори, имунната и нервната система.

Литият има невропротективни ефекти, т.е. защитава мозъчните клетки от повреждане и стареене.

Литият също така инхибира апоптозата (клетъчното самоубийство), стимулира съдовата регенерация в мозъка и сърцето, увеличава неврогенезата (образуването на нови нервни клетки) и подобрява когнитивните функции (памет, внимание, умствена способност).

Литият може да успокои и стабилизира настроението, да се бори с депресията, да намалява инсулиновата резистентност, да има положителен ефект върху автоимунните заболявания и възпалението, да има положителен ефект върху костната тъкан, да възстановява циркадния ритъм (съответствието на биологичния часовник с денонощието) и, не на последно място - дори да увеличава продължителността на живота.

Ползи от лития

Литий - функции, ползи, приложение

Литият има много ползи за човешкото здраве, особено при някои психични заболявания:

- Литият е първият и най-ефективен препарат за лечение на биполярно афективно разстройство (БАР), което се характеризира с циклично променяне на настроението от мания (превъзбуденост, еуфория, импулсивност) до депресия (тъга, безнадеждност, суицидни мисли);

- Литият стабилизира настроението, предотвратява рецидивите на манийни и депресивни епизоди, намалява риска от самоубийство и подобрява качеството на живот на пациентите с психични разстройства;

- Литият се използва и при други психози като шизоафективни разстройства, шизофрения, синдром на Турет, обсесивно-компулсивно разстройство, анорексия, алкохолизъм;

- Литият може да има и профилактичен ефект срещу някои невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон, като забавя или предпазва от загуба на мозъчна тъкан.

Вреди от лития

Литият има и своите вреди, които са свързани с токсичността на препарата и неговото взаимодействие с други лекарства и хранителни вещества. Литият има малка терапевтична ширина или с други думи разликата между ефективната и токсичната доза е много малка. Това изисква стриктен контрол на плазмените нива на литий и редовни лабораторни изследвания. При превишаване на терапевтичната доза могат да се появят следните симптоми на токсичност:

- гадене;

- повръщане;

- диария;

- треперене на крайниците;

- сърдечни аритмии;

- сънливост;

- замайване и дезориентация;

- конвулсии, кома и дори смърт.

Литият може да доведе и до хронични странични ефекти като увреждане на бъбреците, щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, костите, лимфните възли и хипофизата. Литият може да причини и вродени дефекти при бременност, дисбаланс на течностите в организма, променено заместване на натрия в тъканите и други. Литият може да взаимодейства с някои лекарства като антидепресанти, антипсихотици, антиконвулсанти, антибиотици, диуретици, антиинфламаторни средства и други, което може да повиши или понижи нивата му в кръвта и да промени ефекта или токсичността на препаратите. Елементът може да взаимодейства и с някои хранителни вещества като кафеин, алкохол, сол, калций и други, което може да повлияе на абсорбцията, разпределението и изхвърлянето.

Литийният дисбаланс не може да се появи при прием на елемента от естествени източници, а само от синтетични препарати и добавки. Винаги се консултирайте с личния си лекар, преди да решите да приемете литий от неестествени източници.

Източници на литий в храната

Както вече споменахме, литият е микроелемент, който се среща в много малки количества в природата и в човешкото тяло, въпреки че има изключително важна роля за нервната и имунната система, както и за регулирането на настроението.

За щастие, има някои храни, които съдържат литий и са лесно достъпни за средностатистическия човек. Ето и кои са те:

- Растения от семейство Картофови като домати, патладжани, картофи. Те са рекордьори по наличие на литий и могат да осигурят до 3, 4 мг/кг от елемента;

- Животински продукти като черен дроб, бели дробове, яйца, млечни продукти и месо. Те съдържат по-малко литий, но все пак могат да допринесат за неговия прием. Например, млечните продукти имат около 0, 5 мг/кг литий, а месото - около 0, 012 мг/кг;

- Питейната вода, която може да варира в съдържанието си на литий в зависимост от почвата и източника. Според едно проучване, повърхностните води имат от 1 до 10 мкг литий, а морската вода - около 0, 18 мкг/л;

Прием на литий

Литий храни

Дневната потребност от литий за човека не е точно установена, тъй като тя зависи от много фактори като тегло, възраст, пол, здравословно състояние. Според някои източници ориентировъчната дневна доза е около 1000 мкг за възрастен човек, който тежи 70 кг. Въпреки това тази доза може да е прекалено висока за някои хора, тъй като литият има тесен терапевтичен прозорец и може да предизвика токсични ефекти при превишаване на определени нива в кръвта. Затова приемът на литий трябва да се контролира и да се консултира с лекар, особено ако се използва като лекарство за психични заболявания.

Примерен план за прием на литий може да изглежда така

Започнете с ниска доза литий, например 300 мг на ден, разделена на две или три приема с храна.

Измервайте нивата на литий в кръвта си редовно, за да се уверите, че са в безопасния диапазон от 0, 6 до 1, 2 ммол/л.

Ако е необходимо, увеличете дозата на литий постепенно, с не повече от 150 мг на седмица, докато постигнете желания терапевтичен ефект.

Следвайте препоръките на лекаря си за продължителността и начина на приемане на литий.

Избягвайте дехидратация, прекомерно потене, гладуване, промени в соления режим и употреба на други лекарства или хранителни добавки, които могат да повлияят на нивата на литий в кръвта.

Съобщавайте на лекаря си за всякакви странични ефекти като гадене, повръщане, диария, слабост, сърдечни смущения, смущения в зрението, увеличена жажда или уринацията, оток.

Три рецепти за ястия, с които да си набавите литий

Литий изтоници

Доматена супа с патладжан и сирене

Нарежете на кубчета един патладжан и го запечете във фурна с малко олио, сол и черен пипер. В тенджера загрейте малко олио и запържете нарязани на ситно лук, чесън, морков и целина. Добавете консервирани домати, вода, сол, черен пипер, риган и босилек. Варете супата на слаб огън за около 20 минути. Разбийте я с блендер или пасатор до гладка консистенция. Сервирайте супата с печения патладжан и настъргано сирене на вкус. Това ястие съдържа около 0, 5 мг литий на порция.

Овесени палачинки с банан и орехи

В купа смесете едно яйце, две чаени лъжички захар, щипка сол и половин чаена лъжичка ванилия. Добавете половин чаша овесени ядки, половин чаша мляко и една чаена лъжичка бакпулвер. Разбъркайте добре до хомогенна смес. Нагрейте тиган с малко олио и печете палачинките от двете страни, докато станат златисти. Сервирайте палачинките с нарязан банан и смлени орехи. По желание може да полеете с мед или плодов сироп. Това ястие съдържа около 0, 2 мг литий на порция.

Печена риба с качамак и спанак

Нарежете на филийки една риба по избор (например пъстърва, сьомга, паламуд) и я посолете. В тавичка разпределете малко олио, нарязан на кръгчета лимон, нарязан на ситно копър и нарязан на филийки чесън. Подредете рибата отгоре и печете във фурна за около 20 минути. За качамака в тенджера кипнете две чаши вода с малко сол. Добавете една чаша царевично брашно и разбърквайте с дървена лъжица, докато сместа се сгъсти. Отстранете от огъня и добавете малко масло. За спанака в тиган загрейте малко олио и запържете нарязан на ситно лук и чесън. Добавете нарязан на ленти спанак и варете за няколко минути, докато омекне. Подправете със сол, черен пипер и мускатов орех. Сервирайте рибата с качамака и спанака. Това ястие съдържа около 0, 1 мг литий на порция.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес