Свикнали сме да мислим за полезността от орехите най-вече при консумацията на ядките от узрелите плодове на дървото. Но всъщност зелените орехи са не по-малко ценни в определени отношения. От тях особено специална компонента са крехките черупки на все още неузрелия плод.
Черупките на зелените орехи могат да се консумират по няколко начина – заедно с останалата част от плода под формата на вкусно сладко, като чай, отвара, настойка или дори ликьор.
Когато не са подложени на топлинна обработка, те са изключително богат източник на витамин С (съдържат няколко десетки пъти повече от този витамин, в сравнение с цитрусовите плодове), на йод, на летливи вещества, витамин В, Е и други полезни вещества.
Максимално количество от тях се съдържат в черупките още докато са дотолкова меки, че могат да бъдат пробити с игла за шиене. Това е и най-удобният момент да наберете зелени орехчета за лечебна цел.
Поради състава си черупките на зелените орехи се използват за лечение на заболявания на щитовидната жлеза, за подобряване работата на имунната система и за детоксикация на организма. Приготвените спиртни или водно-спиртни настойки от черупките, приемани по схема, подобряват кръвообръщението, прочистват кръвта и детоксикират черния дроб.
Едновременно с това са отлично средство за справяне със стомашни проблеми, в това число – язва на стомаха и дванадесетопръстника. Приемът на лечебното средство може да доведе до пълно зарастване на язвата. Също така то подобрява хормоналния баланс, действа противопаразитно, помага при бронхити и енергизира организма.
Невероятно е твърдението, базирано и на научни проучвания, че черупките на зелените орехчета могат да се използват за превенция и лечение на ракови заболявания. Особено ефективни са при някои видове рак като рак на гърдата и на простатата, а като цяло – предпазват и от образуването на тумори.
Настойката от зелени орехови черупки се приготвя по стандартен начин – дозата е приблизително 30 зелени орехчета, които се накисват в ракия или 70% спирт.
След това престояват 14 дена на тъмно, но не студено място. Готовата настойка се прецежда и пресипва в тъмни бутилки. Пие се по 1 чаена лъжичка два-три пъти дневно. Към настойката може да се добави още мед или пелин и карамфил.
Не по-малко ефективен е и приемът на ликьор от черупките. Той се приготвя като към домашна ракия се добавят 40 броя нарязани на дребно зелени орехчета.
Престоява в стъклен съд в продължение на месец и половина, след което към сместа се добавя захарен сироп, приготвен от 400 милилитра вода и килограм захар. Разбърква се добре, прецежда се и се налива в бутилки.
Коментари