Gotvach.bg»Статии»Подправки»Полза и приложение на зелените подправки

Полза и приложение на зелените подправки

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Зелени подправки

Хората използват подправки от незапомнени времена. Освен че придават вкус и аромат на ястията, различните подправки лекуват и различни заболявания.

Зелените подправки са незаменим източник на здраве и аромат. Нека разгледаме някои от най-известните.

Копър – той е богат на фолиева киселина, витамин А, С, Е. И в прясно, и в изсушено състояние копърът има силен аромат, леко парлив и сладникав вкус. Използва се за овкусяване на салати, майонезени и млечни сосове, сирена и маринати. Разширява кръвоносните съдове и намалява кръвното налягане. Използва се за лечение на камъни в бъбреците, действа успокояващо, а коренът му засилва секрецията на млечните жлези при кърмачките.

Магданозът притежава свеж и лек аромат, който е типичен за зелените подправки. Корените му съдържат етерично масло. В прясно състояние той се използва като подправка за яхнии, бульони, супи и салати. Изсушен той има много по-слаб аромат. Корените на магданоза се използват за овкусяване на супи.

Той е полезен за сърцето, а редовната му консумация понижава кръвното налягане. Магданозът подобрява функциите на бъбреците, използва се за лечение на глухота, инфекции на ушите, анемия, храносмилателни проблеми, диария, камъни в жлъчката. Предотвратява лош дъх.

Зелен босилек

Босилекът се използва в кухнята на много националности. Той има болкоуспокояващо, противовъзпалително и противоспазматично действие. Помага при депресия и умора, както и при възпалителни процеси на пикочо-половите пътища. Използва се за овкусяване на пици, ястия с риба, месо и яйца, месни и зеленчукови бульони, говеждо месо и месо от гъска.

Намира приложение в маринати, туршии и салати. Сок от пресни листа на босилек се използва за трудно заздравяващи рани и инфекции на средното ухо. Полезен при подуване на стомаха, а външно се използва за налагане на отоци и кожни обриви. Помага при депресия и умора.

Джодженът има специфичен аромат и леко парлив вкус. Съдържа ментол и други ароматни масла. Листата му, пресни или изсушени се използват за подправка на салати, супи, ястия от фасул и зеленчуци. Джодженът има газогонно действие, възбужда апетита без да дразни лигавицата на стомаха.

Има ободряващ и стимулиращ ефект върху организма. Намалява гаденето и повръщането, спира стомашните спазми и подобрява храносмилането. Помага при болки в стомаха и сърдечната област, както и при простудни, жлъчни и чернодробни заболявания.

Дафиновият лист се използва в ястия с пикантен вкус, дивеч, риба, говеждо месо, супи и яхнии. Богат е на фитонциди, съдържа важни за организма микроелементи, повишава имунитета и отстранява шлаки.

Дафиновият лист има противомикробно и противовъзпалително действие. Отпуска спазми на дебелото черво. Дъбилните вещества в него понижават захарта в кръвта и действат против диабет. Чай от дафинов лист помага срещу суха кашлица.

Чубрицата намалява газовете в червата, усилва отделянето на стомашен сок. Пресните и листа съдържат каротин и витамин С. Тъй като стимулира дейността на стомаха, тя се използва в по-трудно смилаеми ястия като варива, супи от картофи, различни меса, плънки, кайма. Помага при повръщане, главоболие, сърцебиене и нервни припадъци. Намалява жаждата при захарна болест. Действа отхрачващо.

Риганът притежава силно антиоксидантно действие и антимикробна активност, помага при сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза, остеоартрит. Има отхрачващо и успокояващо действие при кашлица.

Помага при метеоризъм и чернодробни заболявания. Повишава апетита, има установено диуретично действие. Чай от риган помага нервно напрежение, лениви черва и безсъние. Той е класическа подправка за пици, използва се в салати, спагети, доматени сосове, ястия от зеленчуци и яйца, печено свинско или овнешко.

Майорана

Майоранът се използва за направа на салати, зеленчукови, месни и рибни ястия. Помага при стомашни проблеми, действа успокоително и ободряващо. Има пикочогонно действие, полезен при изкълчвания и натъртвания, силно антисептично средство. Стимулира храносмилането, действа съдоразширяващо и спазмолитично. Майоранът е полезен при малокръвие, чернодробни проблеми, бронхит и диария.

Мащерката е широко разпространена подправка. Слага се в супи, салати, сосове, плънки и маринати за риба и месо. Подходяща и за агнешко, птиче и телешко месо. Тя е универсален лек за всякакви болежки.

Помага при грип и проблеми с горните дихателни пътища. Има газогонно, противовъзпалително, болкоуспокоително и дезинфекциращо действие. Притъпява сухата кашлица, полезна е при ниско кръвно, безсъние и кожни заболявания.

Розмаринът се добавя в салати, месни пълнежи, гъби, варена риба, пилешки и зеленчукови супи. Има ефективно действие срещу метеоризъм, ниско кръвно, спомага дейността на стомаха и червата, подобрява храносмилането. Укрепва нервите и разширява кръвоносните съдове. Има противохерпесно действие.

Отвара от розмарин помага при грип и простуди. Полезна е при редица гинекологични заболявания. Стимулира дейността на жлъчката. Розмаринът има силно тонизиращо и ободряващо действие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес