Българската кухня се отличава със специфичен и често – пикантен вкус. Той се дължи до голяма степен на употребяваните в изобилие лук, чесън и традиционни български подправки.
Те овкусяват храната ни, така че просто няма как да объркате – без много чудене знаете, че рецептата е българска и гозбата може да се хапне в някоя от многобройните традиционни механи във всички кътчета на страната ни.
Ето и кои са най-типичните за българската кухня подправки, които вероятно самите вие използвате всекидневно.
Чубрица
Ароматна и неповторима, чубрицата е абсолютно универсална подправка за българската трапеза. Добавя се във всякакви ястия – ориз, сарми, яхния, картофи, месни ястия, кюфтета, супи.
Ще я разпознаете отдалече поради силния аромат, който излъчва. Под навесите на българските къщи често може да видите големи стръкове чубрица да висят в процес на съхнене или съхранение. Освен сушена, тя се използва и прясно набрана.
Лют червен пипер
Не просто червен пипер, а лют червен пипер. Това е задължителната подправка, която върви с оцет и чесън в овкусяването на традиционната шкембе чорба. И не само!
Тя дава огнен вкус на други супи, яхнии, колбаси, сланина, гювеч. Любителите на пикантна храна у нас не сядат на масата без лют червен пипер. Особено през зимата.
Най-добре е пиперът да е домашен и едро смлян. Такъв често се намира на пазарите, където дребни производители излагат стоките си за продан.
Джоджен
Расте в изобилие в градините на българина, а също и в сандъчета и саксии на балкона. Ароматна подправка, която инстинктивно свързваме с топла боб чорба, яхния зрял фасул или вкусно печено агнешко с коричка.
Достъпен и лесна за отглеждане подправка в саксия, той е част от българската трапеза цяло лято под формата на пресни листенца. Целогодишно пък може да бъде намерен в изсушено състояние на рафтовете с останалите подправки в търговската мрежа.
Магданоз
Замирише ли на пресен магданоз, значи пролетта е дошла. Това е една от първите пролетни подправки, която можем свежа да откъснем от градината или от сандъчето на терасата.
Тя е и най-често отглежданата у нас в дворове и балкони. Целогодишно се продава свежа и в почти всеки магазин или пазар. Дава превъзходен вкус на салатите и ястията. Супи, яхнии, плакии, запеканки и какво ли още не имат нужда от зелените листенца на магданоза, за да станат неустоимо апетитни.
Копър
До магданоза расте и копърът. Дори и в магазина се продават един до друг. Традиционна българска подправка, която сушена или прясна, дава характерен вкус, който ни напомня за лято и свежест.
Че кой е хапвал таратор без копър или задушени картофки? Това е една страхотна българска подправка, с която споделяме една трапеза през целия си живот.
Дафинов лист
Какво намираме най-често в тавата със задушено кисело или прясно зеле? Ами разбира се – листенца дафинов лист. Неминуемо свързан е той с всички видове ястия, приготвени със зеле. А също го откриваме като препоръчителна подправка в рецепти с картофи, агнешко, други месни ястия, домашно коснервирани продукти.
Коментари