Лятото е почти тук. Във въздуха вече се носи аромат на свобода, пътешествия, много смях и… риба. Тя е винаги около нас, но дойде ли време за море и морски дестинации, винаги има главна роля.
Но знаем ли как да изберем най-добрата риба?
Съществуват много упътвания за това как да избираме рибата и морските дарове. Голям брой екоорганизации разделят рибите на препоръчителни и такива, които трябва да се избягват, единствено по критерии, съобразени с околната среда.
Други организации, като Асоциацията на американските потребители Food & Water Watch отиват по-далеч, базирайки препоръките си не само на екологични аргументи, но и на социално-икономически показатели, както и на здравето на потребителите.
Ето 8-те съвета на Food & Water Watch как да изберете риба и други морски дарове:
Изберете диви риби - дивите риби са по-здравословни за хората в сравнение с рибите, отглеждани във ферми. Те плуват в природата и не са отглеждани в големи пренаселени клетки с вредни химикали.
Купете местни риби - ако не живеете близо до морето, опитайте да купувате риби само от вашата страна. Те ще са пътували на по-кратко разстояние и ще са възможно най-пресни. Така имате шанса да подкрепите и местните рибарски общности и да помогнете на националната икономика.
Винаги избягвайте вносни скариди, отглеждани във ферми. Скаридите, внесени от чужбина, почти винаги са замърсени. Изберете скариди, уловени от местни рибари.
Избягвайте отглеждана във ферми риба, особено сьомга. Такива риби са отгледани от големи предприятия в клетки, което заплашват популацията на дивите риби. Те са хранени и с химически продукти, които са истинска заплаха за човешкото здраве.
Избирайте стриди и миди, които са отгледани без химически продукти и основно в малки ферми.
Имате право да знаете откъде произхождат рибите и другите морски дарове. Затова попитайте, преди да ги купите или поръчате. Това ще задължи ресторантите и магазините да обръщат повече внимание какво купуват и да бъдат малко по-внимателни към потребителите.
Яжте прясна риба - избягвайте преработени продукти, които са транспортирани на дълго разстояние. Запознайте се внимателно с етикетите им.
Осигурявайте си и разнообразни риби - не се задържайте само на един вид. Така излагането ви на евентуални замърсители ще се намали. Това също така помага за да се намали натиска върху популацията на диви риби.
Предайте тази информация за рибите и на други хора и се наслаждавайте на невероятния им вкус.
Коментари