Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Какви са последиците за здравето от преяждането по празниците?

Какви са последиците за здравето от преяждането по празниците?

Последиците за здравето от преяждането по празниците
Двойна тенджера за кускус и ориз - 26см, 10л
Качество без компромис:
Двойна тенджера за кускус и ориз - 26см, 10л
94.00 лв.

От време на време всички преяждаме, но особено много са хората, които допускат тази грешка по време на празниците. Разбира се, последствията от прекомерното хранене по време на празниците са по-лесни за предотвратяване, отколкото за премахване.

Такава възможност обаче невинаги съществува, тъй като за предотвратяване на последствията е необходимо да се знае как и от кои съставки е приготвена храната. Ако сте били поканени на гости или празнувате празниците в ресторант или клуб, е почти невъзможно да проследите съдържанието на калории и състава на ястията.

Но като правило преяждането на всички членове на семейството е характерно за домашните празници. Празниците в семейния кръг се отличават с изобилие и разнообразие от ястия, приготвени по такъв начин и в такива количества, че можете да ги ядете в продължение на няколко дни, дори и седмица.

Според създателя на съвременната наука за храненето Г. Шелтън Ненаситната страст към необмислени хранителни комбинации, често физиологично несъвместими, причинява повече болести и страдания, отколкото силните напитки“. Последиците от преяждането са толкова опасни, че лекарите предупреждават: по-добре е да станете от масата гладни, отколкото преяли.

Дори веднъж поддавайки се на изкушението на лакомията, е възможно да се провокира обостряне на гастрит от големия обем храна, излишъкът от въглехидрати води до повишаване на кръвната захар и в резултат до захарен диабет. Най-важният орган, страдащ от преяждане, е черният дроб. Когато се превиши необходимото количество мазнини в черния дроб, самият той се превръща в техния пряк източник и скоро всички клетки се пълнят с мазнини.

Преяждането по празниците

Излишните мазнини, особено от животински произход, влияят на холестерола, а злоупотребата с протеини ще постави допълнително напрежение върху бъбреците и нервната система, подуване и безсъние - най-слабите ефекти от преяждането с протеини.

Понякога празничното преяждане се превръща в опасен навик, който носи известни неприятности. Най-очевидната последица от редовното преяждане, което засяга почти целия свят днес, е затлъстяването. При преяждане страда целият чревен тракт. В резултат на това се появяват гастрит с ниска киселинност, жлъчни заболявания, хроничен панкреатит. Също така редовното преяждане влияе негативно върху ендокринната и сърдечно-съдовата система и може да причини метаболитни нарушения, аритмия, артериална хипертония, ангина пекторис. Преяждането неизбежно се отразява на състоянието на кожата, върху което се появяват акне, черни точки.

Мерки срещу празничното преяждане

Планирайки празнична трапеза в семеен кръг, можете да приготвите ястия, в които подправките, добавките и солта ще се използват до минимум, тъй като именно те предизвикват апетита и ви карат да поглъщате огромни порции. Препоръчително е майонезата да се заменя в салатите с растително масло, оцет или нискомаслена заквасена сметана.

15-20 минути преди хранене, особено при преобладаване на месни ястия, можете да изпиете чаша студена вода. Водата леко ще запълни обема на стомаха и ще помогне да ядете по-малко.

Диетолозите препоръчват да се избягва приготвянето на сложни салати и ястия, състоящи се от различни съставки: те са трудни за храносмилане. И също така - да ядете възможно най-малко сладко и сладкиши. Стафидите или бананите са полезни като техни заместители. Можете да опитате този трик: използвайте заместител на захарта за сладкиши, чай, напитки – например мед или стевия. Не действа толкова агресивно върху организма, колкото захарта.

Солени храни: херинга, консервирани и мариновани зеленчуци, люти сосове трябва да се избягват. В ограничено количество можете да използвате зеленчуци мариновани или варени.

Необходимо е да се следи количеството храна: порциите трябва да са пемерени за еднократно хранене - сложете толкова, колкото на практика се побира в шепите ви. Интервалът между храненията трябва да бъде най-малко два часа.

Какви са последиците за здравето от преяждането по празниците?

Важно е да не злоупотребявате с течности по време на хранене през празниците. Би било хубаво да се приготвят неподсладени плодови напитки, пресен сок.

Експертите съветват да използвате специални съдове - например малки чинии, които няма да ви позволят да изядете голяма порция. Можете също така да експериментирате с цвета на чиниите - при изследвания е доказано, че храната предизвиква по-малък апетит, ако се сервира върху сини или черни съдове.

И най-важното - никога не яжте, ако не искате, бъдете по-малко на масата и се движете повече.

Съществува мнение, че след преяждане е необходимо да се организира ден за гладуване или да се започне строга диета. Такива методи са неприемливи, тъй като преяждането само по себе си е стрес за организма, а строгата диета само ще влоши здравословното състояние след празниците.

Храненията в дните след празниците трябва да бъдат редовни и правилни, но леки. Необходимо е да се следи качеството на продуктите, съдържанието на мазнини, въглехидрати, сол и протеини. Важно е да не забравяте за физическата активност: туризъм, плуване, фитнес, гимнастика ще помогнат да се сведе до минимум ефектите от преяждане.

Ако преяждането се е превърнало в проблем, който не можете да решите сами, определено трябва да се консултирате със специалист. Разстройствата на храненето са изпълнени със сериозни последици за здравето - както физически, така и психически.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest