Водно-солевият баланс е съотношението между количествата вода и соли (електролити), които влизат в тялото и се отстраняват от него. Добре познатото ни съединение H2O е основата на всички живи същества! Без него няма да издържим дори три дни!
Още в училище ни казваха, че частично сме съставени от вода. За да останем млади и енергични по-дълго, трябва да пием достатъчно вода всеки ден. Всъщност няма конкретна цифра, всеки организъм има своя норма. Достатъчно е да знаете теглото си и факта, че се нуждаете от около 30-50 мл вода на 1 кг телесно тегло. Например, ако тежите 50 кг, това означава, че трябва да пиете от 1.5 л (30 мл * 50 кг) до 2.5 л. (50 мл * 50 кг) вода на ден. Тези цифри могат да варират в зависимост от това в какъв климат се намирате в момента.
Не бъркайте жаждата с глада!
В цивилизования свят напълно сме забравили как да разпознаваме рефлексите си, изобщо не слушаме тялото си, за което плащаме със здравето си. Жаждата не е глад. Но често бъркаме тези две понятия и вместо да изпием чаша чиста вода, ядем пържена котлети с паста или кифла със сладко, което значително нарушава водно-солевия баланс. Недостатъчното количество вода забавя разграждането на мазнините, тъй като черният дроб трябва да се втурне на помощ на бъбреците, което означава забавяне на метаболизма и тогава можем да кажем добре дошли на излишните килограми. Ето защо, ако мислите, че сте гладни, изпийте чаша вода и изчакайте; ако тялото се успокои, значи просто сте били жадни, но ако не, тогава е дошло време за хранене.
Дехидрация
Всеки ден губим много повече вода, отколкото получаваме - през бъбреците, червата, кожата и дори белите дробове. И следователно, ако не попълваме трайно резервите на Н2О, можем да си докараме дехидратация на тялото. По правило дехидратацията се случва по време на физическо натоварване, прегряване и особено след бурен алкохолен уикенд. Също така, приемайки различни диуретични лекарства, рискувате да се дехидратирате. А това, от своя страна, води до повишено съдържание на минерални соли в кръвта и съответно до задържане на вода в организма.
Соли (електролити)
Електролитите са електрически заредени йони, с помощта на които електрическите импулси се предават през клетъчните мембрани на нервите и мускулите, включително в сърцето, както и контролират киселинността на кръвта. Бъбреците и надбъбречните жлези са много отговорни за поддържането на необходимото ниво на електролити в кръвта.
Основни електролити и продукти с тяхното съдържание:
- Натрий: натриев хлорид, растителни и животински храни;
- Калций: мляко и млечни продукти, зеленчуци, подправки за зелена храна;
- Калий: месо, сушени плодове (стафиди), ядки;
- Хлор: сол, растителни и животински храни;
- Фосфор: мляко, риба, месо, ядки, зърнени храни, яйца;
- Желязо: черен дроб, месо, риба, яйца, сушени плодове, ядки;
- Йод: морски дарове, рибено масло, йодирана сол;
- Магнезий: месо, мляко, зърнени храни;
- Мед: яйца, черен дроб, бъбреци, спанак, грозде, риба;
- Флуор: чай, морски дарове, зърнени храни, плодове, зеленчуци;
- Сяра: месо, черен дроб, риба, яйца;
- Цинк: месо, боб, раци, яйчен жълтък;
- Кобалт: черният дроб.
По време на физическо натоварване с потта губим електролити, особено натрий и калий. Липсата на баланс възниква поради следните причини: недохранване, дисбаланс на щитовидната жлеза, употреба на всякакви лекарства, прекомерно повръщане и диария, както и прекомерната консумация на вода.
За да избегнете недостиг на електролити, на първо място, трябва да наблюдавате диетата си, тя трябва да бъде балансирана и да включва всички хранителни вещества. Яжте повече зелени листни зеленчуци, немазно месо, зърнени и бобови храни, риба, яйца, сурови ядки и семена.
Що се отнася до тези, които не могат да живеят без спорт - по време на тренировка и след това е необходимо да се попълни тялото с електролити. Но има един проблем - фабричните електролитни напитки са пълни с консерванти, всякакви вредни добавки и високо съдържание на захар. Винаги има изход!
Ето няколко рецепти за домашно приготвяне на напитки за компенсиране на загубените електролити:
1. Смесете следните съставки в блендер:
- 2 банана;
- 2 ч.ч. ягоди или диня или 3 чаши кокосов сок;
- 1 ч.ч. вода с лед;
- 1 ч.л. натурална морска сол;
- сокът от половин лимон.
2. Смесете:
- 1 л вода;
- ¼ ч.л. натурална морска сол;
- ½ ч.л. Витамин С
- 1 ч.ч. прясно изцеден сок (лимон, лайм, диня или портокал);
- ½ ч.л. стевия (можете и без нея).
Полезна рецепта за закуска:
Съставки:
- 450 г извара
- 2 яйца
- 3 белтъка
- 4 с.л. грис
- 4 с.л. смляно овесено брашно
- 1 ч.л. бакпулвер
- шепа годжи бери (или стафиди)
- стевия
Смесете всичко, сложете във силиконова форма и печете във фурната на 180 ° C за 30 минути.
Коментари