До ХVІІІ век хората в Шотландия нямали представа какво представлява белият хляб. Те се хранели само с продукт, направен от овесено брашно, за да осигурят пълноценно хранене. И днес овесените продукти са на почит в северната страна.
От овесено брашно се прави широко известната овесена каша, а ползите от нея са отдавна известни. Използвана е и като лечебна храна при стомашни проблеми, диабет и за диетично хранене. Тя е препоръчителна спортна храна, защото наличните витамини и минерали подпомагат трупането на мускулна маса и пречат на наслагването на тлъстини. Минералите, взаимодействайки си, подобряват тонуса и предотвратяват развитието на различни болести.
За експериментаторите в кухнята ще бъде любопитно да заменят бялото брашно с овесено за палачинките, хляба, кифлите, сладките и други здравословни храни в тон с принципите на доброто хранене. А овесената каша е полезна и за маски за кожата и косата с овес.
За да се предприеме този любопитен експеримент, е добре да се познават всички възможности и ползи на овесеното брашно за хранителната диета, за неговия състав и енергийна стойност.
Състав и енергийни стойности на овесеното брашно
В овесеното брашно се съдържат важни микроелементи. Ензимите, аминокиселините, особено такива като аргинина, хистидина, левицина, лизина, триптофана, тирозина, валина и други основни, го нареждат сред най-полезните.
Енергийното съдържание в 100 грама брашно от овес е 369 килокалории. В него има 13 грама протеин, 7 грама мазнини и 60 грама въглехидрати, което го прави много балансиран продукт.
Витамините в брашното от овес са представени от С, А, Е, РР и група В. Сред микроелементите се отличават калцият, магнезият, желязото, фосфорът, медта. Благодарение на наличието на силиций метаболизмът се регулира успешно. Калцият се грижи за сърцето, фосфорът отговаря за кръвта, а магнезият за нервната система.
Гликемичният индекс е под средното ниво и е 45 единици.
Повечето зърнени храни съдържат глутен и овесеното брашно не прави изключение. При него обаче количеството е минимално, само около 21 процента от съдържанието, докато в пшеницата е 80 процента.
Видове овесено брашно
1. Ситно смляно - в него в зърното няма никакви примеси от черупките, които са премахнати напълно. Изделията от такова брашно са лесно смилаеми. Използва се в много популярни храни;
2. Средно смляно - то се отличава с високото съдържание на фибри;
3. Едро смляно или пълнозърнесто - със запазени характеристики на зърното и затова подходящо за диетично хранене.
Сравнение на овесеното брашно с пшеничното и с овесената каша
Овесената каша се счита за една от най-диетичните храни и това се дължи на лесноусвоимия протеин в брашното. Съдържащите се фибри пък премахват токсините от тялото. В пшеницата обаче има повече прости въглехидрати.
Разликата между овесеното брашно и овесената каша е в начина на производството им. Тестото се прави от сварените зърнени храни, които после се смилат. Затова в него навлизат и черупките от триците. Брашното е произведено на база на зародишните зърна.
Ползи от овесено брашно
Заради полезните си елементи и богатия витаминен състав това брашно е ценен гост в кухнята на всеки човек, който се стреми към здравословно хранене. Разтворимите фибри в продукта са подходящи за диабетици, а неразтворимите чистят токсините от тялото.
Фибрите носят много ползи, като част от тях са:
- Стабилизиране на микрофлората;
- Активиране на чревния тракт;
- Подобряване на метаболизма, следствие на което се регулира теглото;
- Регулиране на кръвта и оттам на холестерола и кръвната захар;
- Производство на серотонин;
- Бързо възстановяване след стрес.
Тъй като брашното от овеса е богато на протеини, то подпомага натрупването на мускулна маса и влияе добре на нервната система, нормализира кръвното налягане. Почитателите на овесената каша имат изострена памет, добра концентрация и водят активен живот.
Този продукт е препоръчителен за бременни жени, защото се отличава с богат хранителен състав и покрива нуждите от ресурси на тяло, който трябва да покрие нуждите на още един организъм.
Ползите за отслабването идват от простия факт, че ефективна е всяка хранителна диета, която дава възможност за калориен дефицит - това значи да се изгарят повече калории, отколкото се приемат. Затова десертите от овесено брашно са подходящи и при най-строгата диета. Те освен всичко ще подобрят храносмилането и ще нормализират работата на чревния тракт.
Здравословните закуски с храни от овесено брашно позволяват да се експериментира с количества и състав. Те се готвят бързо освен това.
Как да си направим овесено брашно у дома?
Това е много проста процедура, защото единствената необходима съставка е овесени ядки. Може да бъдат смлени в мелничката за кафе или в миксера. Времето за смилане определя колко фино ще бъде брашното.
Продуктът се съхранява в контейнер за насипни продукти на защитено от слънце и влага място.
Приложение на овесеното брашно и съвети за използването му
Това брашно намира широко приложение в здравословните кулинарни рецепти. Става за почти всички ястия. При месните може да бъде част от панировката на рибата, месото или карантията. За печене е основен продукт в кифли, сладкиши, бисквити, палачинки, в торти с овес и други. Може да се изпече и хляб от овесено брашно.
Ето някои прости, но вкусни предложения с овесено брашно.
Палачинки с овесено брашно
Необходими продукти:
- 3.5 ч.ч. овесено брашно
- 1 и 1/2 ч.ч. прясно мляко
- 4 яйца
- четвърт чаена чаша разтопено масло
- сол на вкус
Яйцата, маслото, млякото и солта се разбиват добре и към тях постепенно се добавя брашното от овес. Трябва да се получи хомогенна смес. В намазнен тиган се сипва от сместа и се изпичат овесените палачинки до златист цвят от двете страни. Поднасят се с любим пълнеж.
Лесен сладкиш с овесено брашно
- четвърт килограм овесено брашно
- 1 ч.л. хлебна сода
- 1 ч.л. бакпулвер
- 1 ч.л. сол
- 380 г банани
- половин ч.ч. кисело мляко
- 100 г мед
- 40 г зехтин
- 1 ванилия
- шепа филиран шоколад на парчета
Начин на приготвяне:
Овесеното брашно се смесва със содата, бакпулвера и солта.
Бананите, киселото мляко, меда, зехтина и ванилията се разбиват в блендер. Двете съставки се смесват и изписват в тавичка за печене. Отгоре се украсяват с парченцата шоколад.
Сладкишът се пече във фурна на 180 °C за половин час. Оставя се на изключена фурна още 10 минути.
Може да се консумира веднага, но и изстуден.
Основното правило при консумация на изделия от овесено брашно е, храненето с тях да бъде умерено. Може да се включат в здравословни диети за отслабване или при заболявания като част от диетичното хранене.
При непоносимост към овес продуктите от овесено брашно се изключват от храната, но то може да се използва за козметични цели в маски за поддържане на косата и кожата, ръцете, ноктите, защото не са само вкусът е запомнящ се, но здравословните ползи от овеса са уникални.
Вижте още вкусни и здравословни предложения за:
Коментари