Солта е основната подправка за овкусяването на ястията. В малки количества, тя е полезна за организма, но прекомерната ѝ употреба води до редица нежелани ефекти. Това са инфаркт, хипертония и сърдечно-съдови проблеми.
Съществуват естествени заместители на солта, които имат сходен вкус и функции като нея, но са с далеч по-добро действие върху здравето.
Черен пипер – това е най-често срещаният естествен заместител на солта. Подобно на солта, той добавя привкус и богатство на ястията, но за разлика от вредното действие на натриевият хлорид, пиперът подобрява храносмилането и подпомага функцията на дебелото черво.
Чесънът е вторият най-често използван заместител за солта. Смлян или накълцан, той подобрява вкуса на храната. Когато е леко запечен, чесънът може да се използва за поръсване на всякакви ястия.
Ако не обичате чесън, може да прибегнете до следния малък трик. Нарежете една скилидка и намажете с нея дъното на тигана, в който ще готвите. Ако ястието изисква варене, намачкайте чесъна и го пуснете в тенджерата. Така той ще се стопи, но ще остави хубав вкус.
Ако все пак не можете да се примирите с чесъна, то босилекът и кимиона са двете възможни опции. Кимионът има подобен вкус на чесъна, но все пак структурата и миризмата му са различни. Босилекът от своя страна има доста по-притъпен вкус и от чесъна, и от босилека.
За хората, пристрастени към консумацията на сол, най-добрата алтернатива е сусамът. Той овкусява храната, по начина по който солта го прави, но е доста по-здравословен.
Лимон – той има леко кисел вкус и е доста силен овкусител за ястията. Цитрусовият сок е богат на витамин С и подпомага храносмилателните процеси.
Морската сол е най-близкия източник на сол. За разлика от обикновената сол, нерафинираната морска сол включва 21 минерала, важни за човешкия организъм. Някой от тях са магнезий, калий, натрий, калций, сяра, цинк, мед и желязо.
Други добри заместители на солта са някои билки като розмарин, дафинов лист, къри, кориандър и магданоз.
Коментари