Желязото представлява основен минерал и е от изключително значение за общото здраве на човешкият организъм.
Желязото в организма ни е от особено значение за производството на хемоглобин. Представлява неразделна част от молекулата на хемоглобина, който, от своя страна, позволява на червените кръвни клетки в човешкия организъм да поддържат формата си, да пренасят кислород и въглероден диоксид в тялото.
Нивата на желязо в човешкият организъм трябва да се поддържат винаги в норма. Недостигът на желязо може да окаже неблагоприятно влияние върху целия организъм. При ниски стойности на желязото в тялото човек изпитва психическа и физическа умора.
Желязото изиграе ключова роля и при разграждането на протеините в човешкия организъм и да поддържа балансирани нива на хормоните.
Също така желязото е от съществено значение и за много ензимни процеси, които протичат в организма. Един от тези процеси е преобразуването на някои аминокиселини в невротрансмитери. Тези невротрансмитери поддържат мозъчните функции.
Част от функциите на желязото в човешкия организъм са:
- регулира телесната температура;
- набавя енергия на тялото;
- полезен е при безсъние;
- полезен е за нервната система;
- пренася кислород в тялото;
- поддържа скелетно-мускулната система;
Концентрираното в кръвта желязо участва в тъканото дишане. То подпомага и за нормалното функциониране на скелетните мускули.
Желязото играе важна роля при превенцията и лечението на много заболявания. Част от тях са:
- диабет;
- алкохолизъм;
- анемия;
- левкемия;
- стомана язва;
- колит;
- синдром на неспокойните крака;
- туберкулоза.
Защо желязото е толкова важно за човешкият организъм?
Желязото участва в образуването на еритроцитите. Това са червените кръвни клетки. Образуването на еритроцитите е известно като хемпоеза.
Нивата на желязото в организма влияят и върху производството на ензими. Тези ензими са много важни за строежа на нови хормони, кръвни клетки, невротрансмитери и аминокиселини.
Коментари