Витамин В5 е известен и с названието пантотенова киселина. Принадлежи към водноразтворимите витамини. Като един от витамините от група В, пантотеновата киселина има значение в процесите на разграждане на хранителните вещества и превръщането им в енергия за тялото.
Играе роля и в синтеза на ензимите - от него се синтезира коензим А, но е важен и за синтеза на други ензими, с което се определя основната функция на витамина - участие в процесите на метаболизма на протеините, въглехидратите и мазнините.
Друга основна функция на В5 е като защитник на тялото от действието на свободните радикали. Приемът на витамина чрез храната води до абсорбирането му в храносмилателната система и доставянето му в клетките за синтез на коензим А.
Най-добри източници на пантотенова киселина са броколите, зелето, картофите, боровинките, авокадото, царевицата, карфиолът, бананите, пълнозърнестите храни, гъбите, ядките, бобът, грахът, лещата, месото, млечните продукти и яйцата.
Основни функции на Витамин B5
Витамин В5 има значение за здравето на кожата, косата, очите и черния дроб. Хидратацията на кожата зависи в много голяма степен от пантотеновата киселина, както и за лечение на рани след операции. От него зависи и производството на червени кръвни клетки и хормони - стресови и полови.
Храносмилателната система също е зависима от този витамин. Свързаността на В5 с останалите витамини от групата е съществена негова характеристика, той подпомага усвояването им в тялото. С това поддържа и чревното здраве.
Метаболитната функция на В5 определя роля на витамина и за регулиране на холестерола и триглицеридите. Той спомага за намаляването на лошия холестерол и повишаване на нивата на добрия.
Ролята му за повишаване на имунната защита на тялото е от важните му функции. Повишените антитела, следствие на действието на пантотеновата киселина, имат отношение към имунния отговор на организма.
Специалистите препоръчват прием на витамин В5 като хранителна добавка при изява на алергичните пристъпи, акнето, астмата, конюнктивита, цистита, депресията, главоболието, крампите в мускулите, безсънието, активиране на артрита и други.
Нужната дневна доза за възрастни е 5 милиграма дневно, а при децата зависи от възрастта, тя се увеличава с нарастване на възрастта.
Тъй като се приема с много храни, дефицитът на този витамин В5 се среща рядко и лесно се компенсира с промяна в хранителната диета. Предозирането също е рядко явление, тъй като витамин В5 се изхвърля с урината.
Обикновено такъв случай се наблюдава при прием като хранителна добавка.
Коментари