Функции на биотина

Храни с биотин

Биотинът е познат още с названието витамин Н. Той спада към витамините от група В. Този витамин е открит през 1927 година, а през 1967 година става официалното му признаване за витамин.

Биотинът се приема като едно от основните и незаменими хранителни вещества за човека, тъй като тялото не може да го синтезира само. Затова биотин се набавя чрез храната или като хранителна добавка.

Функции на биотина

Всички витамини имат задачата да помагат на тялото при усвояване и превръщане на въглехидратите, белтъчините и мазнините в енергия, която да се използва за различни телесни нужди. Специално биотинът играе роля в метаболитните процеси за преработка на въглехидратите, мазнините и аминокиселините, които са градивни елементи на протеините.

Витамин В7, както е номериран този член на В групата, има роля в укрепването на косата и ноктите. Той е особено важен и нужен през бременността, тъй като подпомага нормалния растеж на ембриона.

Дози биотин за всяка възраст

Функции на биотина

Потребностите от биотин са различни за всяка възраст.

- Деца на възраст между 1 и 3 години се нуждаят от 8 микрограма биотин дневно;

- Децата между 4 и 8 години имат нужда от 12 микрограма за деня.

- Деца на възраст между 9 и 13 трябва да консумират 20 микрограма на ден;

- Тийнейджъри между 14 и 18 имат потребност да приемат по 25 микрограма ежедневно;

- След пълнолетие, възрастните се нуждаят от 30 микрограма биотин на ден;

- Бременните жени трябва да увеличат дозата на 30 микрограма на ден, а кърмещите майки се нуждаят от 35 микрограма на ден.

Как да набавим биотин

Биотин
Снимка: 1

Биотинът се набавя чрез консумацията на много хранителни продукти, включващи ядките, бобовите храни, млякото, месото най-вече, яйцата, карфиола, бананите, гъбите, соята, пълнозърнестите храни и зърнените култури.

Специалистите считат, че биотинът в зърнените храни може да се съдържа в по-малки дози, отколкото този, който се съдържа в протеина в месото. Бактериите, населяващи чревния тракт, също могат да синтезират някакви количества биотин. Така се задоволяват нуждите на тялото.

Дефицитът на биотин се изразява чрез физически симптоми. Най-често това са кожните обриви изагубата на коса. Ако не се коригира, недостигът на биотин може да доведе до неврологични заболявания като депресията, изразява се и в сковаността и изтръпването на ръцете и краката, мудността в движенията и халюцинациите.

Вижте още:

- Трябва ли да приемаме допълнително биотин;

- Ползите за косата от биотин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest