Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Хранителна терапия - какво трябва да знаем?

Хранителна терапия - какво трябва да знаем?

Хранителна терапия - какво трябва да знаем?

В тази статия ще разясним какво представлява хранителната терапия. Хранителната терапия представлява много начини, събрани на едно място, за неправилно хранене или поведение по отношение на храната на деца, юноши и възрастни.

Не оставайте обаче с погрешно впечатление, че това е диета или книга за готвене. Хранителната терапия се прави индивидуално за всеки един човек.

За кого е предназначена хранителната терапия

- За хора, които се хранят неправилно;

- За хора, които имат неправилно поведение по време на хранене, което включва ядене пред телевизор, липса на хранителен режим и съвместно хранене в семейството;

- За хора, които отказват да приемат нови храни или да дъвчат;

- За хора, които са прекарали инсулт, хора с Алцхаймер, Паркинсон. Хора, които имат нарушения в устната кухина.

- За хора, които нямат интерес към храната.

Кой и къде може да провежда хранителна терапия

Правенето на хранителна терапия налага много сериозни знания по анатомия, физеология, стоматология и т.н. Това не означава обаче, че терапевтите са лекари, затова и хранителният терапевт няма право да изписват лекарства или хранителни добавки. Терапевтите могат единствено да изготвят програми за хранене, които трябва да бъдат съобразени със здравословното състояние на човека.

Хранителните терапевти е задължително да насочват хората за медицинска консултация със специалист, ако това се налага. Тази терапия се извършва в специални кабинети от хора, които се обучават с години.

Колко често може да се прави хранителна терапия

Хранителна терапия

Хранителната терапия трябва да бъде провеждана толкова често, колкото изискват нуждите на хората, подлагащи се на нея. Хранителната терапия е индивидуална за всеки и не може да бъде повтаряна върху други хора една и съща такава.

Дали човек ще се храни с всичка култура след хранителна терапия

Всички знаем, че храната е удоволствие. Не само за да си заситим глада. Когато сме нарушили храненето си по някакъв начин, по този начин се нарушава и удоволствието от храната. Не е задължително, след като човек мине през такава терапия, да почне да се храни с всичко. Препоръчително е обаче човек да знае как да опитва храната, защото така сам ще развие усета си за вкус.

Трябва да сме запознати със социалните изисквания за начин на хранене, защото храната е също вид общуване с други хора. Дали ще ядем всичко след тази терапия - решаваме ние. След като сме се научили да приемаме необходимите калории, които помагат за нашето функциониране. Важно е да има разнообразие в храната ни и да сме склонни да опитаме нещо ново.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest