Кедровите ядки не влизат в семейството на бобовите растения, като фъстъка, а са твърди плодове като бадемите. Това значи, че след като бъдат премахнати ядките от шишарките на бора, тяхната външна черупка също е нужно да бъде премахната, преди да бъдат консумирани. Боровете растат най-вече в диви и студени гори, най-вече в Сибир и Канада. Кедровите ядки са с външна обвивка с тъмнокафяв цвят. Тяхната вътрешна част има кремаво-бял цвят, а тяхната текстура е хрупкава и маслена, а вкусът им е сладък. Това прави кулинарната употреба на кедрови ядки толкова популярна.
- Кедровите ядки се отглеждат от векове и за тях се е споменати дори и в древногръдската история. Била са хапвани дори от римските войници.
Хранителна стойност:
- В кедровите ядки има голямо количество калории, а това се дължи на факта, че имат високо съдържание на мазнини. В 100 грама от тези ядки се съдържат 673 калории.
- В уникалните кедрови ядки се съдържа голямо количество фитохимикали, които са полезни за здравето. Също така в тях се съдържат много антиоксиданти, витамини и минерали. 100 грама кедрови ядки в десертите ви са напълно достатъчни, за да си набавите нужната дневна доза от манган, цинк, мед и кобалт;
- Те съдържат голямо количество вещества, които са антиоксиданти, и по-специално виъамин Е;
- Също така, кедровите ядки са полезни, защото са много добър източник на растителни хранителни вещества и мононаситени мастни киселини, които са полезни за сърцето. Тези мононаситени мастни киселини, които помагат за понижаване нивата на холестерола в кръвта.
- Консумацията на кедровите ядки помага за свалянето на килограми и за здравословно отслабване. В една порция от 28 грама кедрови ядки се съдържат:
- калории - 191 кал;
- мазнини - 19 грама;
- въглехидрати - 3, 7 грама;
- фибри - 1 грам;
- протеин - 3, 9 грама;
В състава на кедровите ядки се съдържат още:
- Витамини- А, В1, В2, В3, В5, В6, В9, С, Е, К, Н;
Кедровите ядки са добър източник и на витамини от група В:
- тиамин - В1;
- рибофлавин - В2;
- ниацин - В3;
- пантотенова киселина - В5;
- пиридоксин - В6;
- фолиева киселина - В9;
Микроелементи:
- калий;
- калций;
- магнезий - 71 мг;
- натрий - 169 мг;
- сяра;
- хлор;
- фосфор - 163 мг;
- йод;
- манган;
- мед;
- цинк - 1, 8 мг;
- флуор;
В полезните кедрови ядки се съдържат есенциални минарали, които са в здравословни количества. В 100 грама има 8, 8 мг манган. Това прави тези полезни ядки едни от най-добрите източници на манган, който е много важен кофактор за оксидативният ензим супероксид дисмутаза. Ако се консумира редовно, той помага на тялото да има по-добра устойчивост срещу инфекциозни агенти и премахва вредните свободни радикали от организма.
Ползи от кедровите ядки
В кедровите ядки няма глутен, за това бива използван за направата на ястия без глутен. А ето кои са някои от свойствата на кедровите ядки:
1. Понижават нивата на лошият холестерол - кедровите ядки са много богати на мононаситени мастни киселини като олеинова мастна киселина, която подпомага редуцирането на лошият холестерол и увеличава добрият холестерол в кръвта.
2. Намаляват апетита - в кедровите ядки се съдържат есенциални мастни киселини като омега- 6 мастни киселини, също така и пиноленова киселина. Според последни проучвания, когато се консумират кедровите ядки, когато се опитвате да свалите килограми, защото намалява апетита. Комбинацията от хранителни вещества, които се съдържат в кедровите ядки дават добри резултати в борбата с килограмите.
3. Пазят тялото ни от вредните свободни радикали - също като бадемите, кедровите ядки са много добър източник на витамин Е. В тях се съдържа 9, 33 мг на 100 грама витамин Е. Този витамин е мастноразтворим антиоксидант, който е нужен да се поддържа целостта на клетъчните мембрани на лигавицата на кожата, като по този начин ги пази от свободните радикали;
4. Помагат за понижаване на кръвното налягане - кедровите ядки помагат за кръвното налягане, защото в тях се съдържа голямо количество магнезий. Когато се приема магнезий в големи количества, това помага за намаляване риска от инсулт и за поддържането на нормалните нива на кръвното налягане;
5. Помагат за заздравяването на костите - кедровите ядки имат така наречената двойна защита, когато става въпрос за костите, защото в тях се съдържа голямо количество витамин К и притежават свойството да редуцират нивата на лошият холестерол. Кашуто и кедровите ядки са единствените, които съдържат голямо количество витамин К;
6. Понижават риска от развитието на някои видове рак - голямото количество магнезий в кедровите ядки е фактор, който помага за намаляване на риска от развитие на много ракови заболявания;
7. Кедровите ядки помагат за по-добро зрение - в тези ядки се съдържа голямо количество лутеин - това е каротеноиден антиоксидант, който е много важен за очите.
Ето че вече имате достатъчно причини да приготвяте рецепти с кедрови ядки!
Коментари