Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Хранителна дипломация или как ЕС ще се справи с поскъпващите храни

Хранителна дипломация или как ЕС ще се справи с поскъпващите храни

EvgeniaEvgenia
Мастър Шеф
94265
Поскъпващи храни

Европейската комисия представи набор от бъдещи действия с цел подобряване на глобалната сигурност при снабдяване с хранителни продукти и в подкрепа на земеделските производители и потребителите в Европейския Съюз (ЕС).

Нарастващите цени на храните и вложените разходи като енергия и торове налагат тези действия да бъдат извършени в краткосрочен план.

Скокът на цените на хранителните продукти по цял свят, допълнително ускорен от нахлуването на Русия в Украйна, отново подчертава необходимостта селското стопанство и веригите за доставки на храни в ЕС да станат по-устойчиви.

Комисията се ангажира да предприеме всички необходими мерки, за да гарантира, че ЕС като нетен износител на храни и водещ производител на селскостопански храни, допринася за световната продоволствена сигурност.

Комисията предложи нова и временна кризисна рамка, която обхваща земеделците, производителите на торове и рибарския сектор. Това позволява държавна помощ за земеделците, засегнати от значително увеличение на разходите за суровини. Цените и доставките на торове за земеделците ще бъдат под контрол, за да се гарантира, че перспективите за реколти в ЕС, не са застрашени.

Предлага се също държавите-членки да съобщават ежемесечно данни за запасите от стоки при първа необходимост, за да имат навременен и точен преглед на тяхната наличност.

Комисията ще гарантира, че общата производителност на селското стопанство в ЕС, няма да бъде намалена. Ще се наложи обаче по-широко използване на иновациите, за допринасяне за устойчивото увеличаване на добивите, за нови геномни техники (методи, чрез които може да бъде променен генетичният материал на даден организъм), интегрирано управление на вредителите и други.

ЕС ще се справи с нарастващите цени и очаквания недостиг на хранителни стоки на Балканите, Северна Африка и Близкия изток с хранителна дипломация, за да се противопостави на Русия и въздействието на нейното нападение срещу Украйна.

Съседите на Европейския Съюз, особено Египет и Ливан, са силно зависими от доставките на пшеница и торове, от Украйна и Русия. В момента те са изправени пред скокове на цените и недостига на доставки.

27-членният европейски блок се стреми да засили усилията за смекчаване на въздействието на недостига на хранителни стоки и ще обяви нови инициативи със Световната програма за храни на ООН.

Франция – най-големия земеделски производител в Европейския Съюз – настоява за инициативата ФЕРМА, която ще включва глобален механизъм за разпределение на храни за по-бедните нации. Организацията на ООН по прехрана и земеделие обмисля инструмент за финансиране на внос на храни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest