Здравият разум нарежда, че ядем, за да задоволим физическия глад и нуждите на тялото си. Това обаче може да не е винаги така. Понякога емоционалните нужди могат да решат какво и колко да ядем, за да се чувстваме по-добре за себе си и да се справим с депресията, стреса, гнева или дори просто скуката.
Това обикновено се нарича емоционално хранене.
Въпреки че можете да избирате здравословно хранене дори по време на емоционално хранене – като например да посегнете към ябълка или купа кисело мляко, това обикновено не е така.
Хората, които са отдадени на емоционално хранене, обикновено се чувстват по-добре само при консумация на нездравословна храна. Така че десерти, пържени закуски, пици, бургери и така нататък са норма за тези, които се поддават.
Защо емоционално хранене е вредно
На първо място, тялото ви всъщност не се нуждае от тази храна – умът ви е този, който има нужда от нея, за да се чувства добре в този конкретен момент, докато я ядете. Така че това са ненужни празни калории, плюс много странични ефекти и здравословни проблеми, които тези храни носят.
Освен това храненето е бързо решение. Това всъщност не решава проблема, който го е предизвикал. След като приключите с емоционалното си хранене, вероятно ще почувствате срам и съжаление, което допълнително усложнява проблемите ви.
За да коригирате емоционалното хранене, първо, спрете да държите под ръка неща, които са изкусителни. Заредете килера и хладилника си със здравословни закуски – пресни плодове и зеленчуци, млечни продукти и ядки, за да устоите на изкушението да посегнете към нездравословна храна.
Второ, стигнете до корена на проблема, решете го или намерете начини да го заобиколите.
Потискате ли негативните емоции?
Просто ви е скучно и нямате какво друго да правите? Стресирани ли сте и не можете да се справите?
Спрете да използвате храната безсмислено като решение, внимавайте за всичко, което влагате в тялото си. Когато почувствате желание да ядете, отложете го за пет минути и рационализирайте защо не трябва. Може да помогне донякъде.
Яжте пълноценни ястия навреме всеки ден и винаги спирайте да ядете, когато се чувствате сити, без значение колко изкушаващ е вкусът. Добри идеи за здравсловен снак са:
- здравословни бонбони;
- зеленчукови кюфтета.
Открийте корена на емоционалните си проблеми, хранете се с добри продукти и скоро всичко ще си дойде на мястото.
Коментари