Gotvach.bg»Статии»Билки»Златна пръчица

Златна пръчица

златна пръчица
Снимка: Зори

Билките и други растения с полезни съставки в тях често се използват за приготвяне на хранителни добавки. Целта при билките е основно за лечение на различни оплаквания или поддържане на определени функции на телесните органи.

Най-често от билките се правят тинктури или настойки, запарват се като чай и се търси запазването на всички полезни свойства на растението и лековитите му качества.

Общи сведения за билката Златна пръчица

Една от световноизвестните български билки е Златна пръчица с латинско название Solldago virgaurea, член на семейство Астрови, родом от умерените климатични зони на Евразия. От нея се извлича екстракт с богато съдържание на биологично активни вещества - флавоноиди, сапонини, фенолни съединения, етерични масла, терпени, антоцианидини.

Сухият екстракт от растението е натурално средство с огромен положителен ефект при широк кръг здравословни оплаквания. Хомеопатията също се възползва от многобройните ползи от тази билка.

Напълно обяснима е дългогодишната история на тази билка в традиционната народна медицина, където се използва като противовъзпалително билково средство с положително влияние при много болести.

Тинктурата от Златна пръчица е лек срещу болести на отделителната система, но има и външно приложение при рани и гнойни възпаления.

Чаят от билката пък е енергийна напитка с тонизиращо и укрепващо действие. Отварите са приготвят при кожни проблеми, най-често като добавка във ваната.

Настойката от Златна пръчица се предписва от народните лечители при бъбречни проблеми, ревматизъм и подагра.

При артрити и кожни заболявания хомеопатите се доверяват на екстракта от това растение.

Златната пръчица е позната под много имена - жълт енчец, златица, скорофула, животворна билка и много други местни названия. Те подсказват, че растението е ценено навсякъде заради многобройните ползи от него. Те се дължат на невероятно богатия химичен състав на растението.

Химически състав на Златна пръчица

Полезните компоненти в билката са впечатляващи - витамин С, сапонини, кумарини, смоли, алкалоиди, слузести вещества, горчиви вещества, дъбилни вещества.

В състава влизат и киселини - никотинова и хининова. Съединенията от групата на флавоноидите, сапонизидите, танините са ценен елемент от състава.

В жълтия енчец се съдържат редица микроелементи - калций, магнезий, желязо - важни за нормалната функция на мозъчните клетки и всички вътрешни органи. Микроелементите цинк, йод, селен, стронций, хром, кобалт, алуминий имат совите ползи в различни аспекти на лечението.

Полизахаридите са представени от глюкозата, ксилозата, галактозата, рамнозата. В семената пък се съдържа мазно масло.

Здравословно действие на Златна пръчица

Благодарение на богатия си химичен състав билката притежава широк спектър от здравословни действия и помага в лечението на много заболявания. Векове наред е използвана при редица оплаквания, а най-честата употреба се изразява при следните случаи:

- за стопиране на възпалителни процеси;

- за овладяване на кръвоизливи;

ползи от златна пръчица
Снимка: Зори

- като природен антисептик;

- като болкоуспокояващо средство;

- като холеритично средство;

- като отхрачващо средство;

- потогонно средство;

- като диуретик;

- като спазмолитик;

- за тонизиране на тялото;

- като имуностимулатор;

Златната пръчица е известна основно за подобряване работата на бъбреците и пикочните пътища. Пречи за образуване на камъни в тях. Прави стените на кръвоносните съдове по-еластични и здрави и предотвратява инсултите.

Вътрешното приложение на билката е за лечение на:

- болести на бъбреците и пикочните пътища;

- при цистити;

- пиелити;

- пиелонефрити;

- асцити;

- невъзможност да се задържа урина;

- камъни в бъбреците;

- простатити - за премахване на болката и възпалението и регулиране на отделянето на урина;

- при дефицит на жлъчка;

- жълтеница;

- холецистит;

- жлъчни камъни;

- за извеждане на секретите и премахване на възпаленията при бронхити;

- за лечение на астма и туберкулоза;

- за пречистване на кръвта;

- при зъболечение;

- като профилактика при рак, тъй като екстрактът от билката убива раковите клетки.

Външно приложение на Златна пръчица

- за лекуване на гнойни рани, защото премахва и лекува некротичните наслагвания;

- при херпес;

- ускорява оздравяването при различни наранявания;

- в Тибет я смятат за отлично средство при неврастения;

- добре е да се прилага при псориазис като част от състава на лечебните средства във ваната.

Противопоказания за използване на Златна пръчица

Независимо от многобройните полезни свойства, тази билка има редица противопоказания за използване.

- не бива да се използва при бременност и кърмене;

- не е възможно да се прилага при гломерулонефрит в остра форма;

- при отоци от бъбречна или сърдечна недостатъчност;

- при деца до 14 години;

- при алергия към леки токсини.

Златният енчец е отровно растение, затова инструкциите за употребата му са абсолютно задължителни. Отравянето е съпроводено от болки в стомаха, главоболие, гадене, спазми, засилено уриниране. Затова употребата на билката трябва да се съгласува с лекар.

Най-често използваните домашни лекове с билката Златна пръчица

- Инфузия при гастрит, болки в стомаха, аденом на простатата - 1 супена лъжица от билката се смесва с 200 милилитра преварена и охладена вода. Времето за инфузия е 4 часа. Пие се по ¼ чаша 4 пъти на ден преди хранене

- Отварата е подходяща при нефрит, камъни в бъбреците и пикочния мехур - 2 супени лъжици от суровината се варят в ½ литър вода 10 минути на слаб огън и след това престоява 1 час. Взима се 4 пъти на ден по 100 милилитра, половин час преди хранене.

- Отвара за болно гърло, кървене на венците се прави с 3 супени лъжици билка в 200 милилитра гореща вода и се загрява на водна баня 20 минути, охлажда се 10 минути и с топлия бульон се прави гаргара или се жабури.

- Тинктурата за външно приложение при гнойни рани или други кожни раздразнения и заболявания се прави като в половин литър вода се сипват 6 супени лъжици от суровината и се оставя да кисне 30 дни като се разклаща периодично. Използва се като лосион.

- Като маз от билката се използват изсушените цветове, които се смилат на прах. Смесват се с натурална сметана и се ползва при различни кожни оплаквания.

- Чай - за приготвяне на полезен чай са нужни 1 супена лъжица вода и хладка вода. Сместа се кипва за минута и после се кисне още няколко минути. Чаят е диуретик, но не бива да се пият повече от 3 чаши на ден.

За лечебни цели от тази билка се ползват листните горни части на стъблото, заедно със съцветието. Прибират се по време на цъфтежа. Билката трябва да има мек аромат и пикантен, горчиво-стягащ вкус. Изсушената суровина е нужно да се съхранява на тъмно и проветриво място, в торби от плат или хартия. В прясно състояние трайността на билката е малка, защото лесно събира мухъл. Пази се кратко в хладилник в прясно състояние.

Фитолечението със Златна пръчица се преустановява веднага след поява на някакъв симптом на натравяне, което означава, че състоянието на болния е нужно да следи при приемане на билката.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес