Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Сушени мандарини – как да направим и къде да използваме

Сушени мандарини – как да направим и къде да използваме

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716722
Сушени мандарини – как да направим и къде да използваме

Погледът веднага бива привлечен от ярко оранжевият цвят върху бялата глазура на тортата. Това са сушени мандарини. Те се използват широко в кулинарията, за приготвяне на компоти, като подправка към месни ястия. Дизайнерите са намерили тяхното приложение в интериора, в декоративни елементи. Сушенето на този плод от Югоизточна Азия е по силите на всеки.

За да получите всички здравословни ползи при липса на пресни мандарини, трябва качествено да направите изсушен плод. Тези плодове са взискателни по отношение на съхранението и лесно се развалят. Ето защо преди сушене трябва внимателно да изберете непокътнати мандарини. Те са много сочни, пулпата на резените е защитена от плътен филм. Това прави процеса на сушене по-дълъг.

Можете да изсушите мандарини със или без кората. Трябва да се отбележи, че кората съдържа три пъти повече витамин С. Тя е източник на етерично масло, което придава на плода специален вкус. Мандарините могат да се сушат на цели резени и на парчета. При нарязване на парчета клетъчните мембрани се разрушават частично, което ускорява сушенето. Изрязаните парчета с форма на цветя са особено ценени заради своите декоративни свойства.

Методи на сушене със запазване на цитрусовия вкус на мандарините

Мандарини

Сушене на мандарини във фурната

Тавата за печене трябва да бъде покрита с хартия за печене, в противен случай плодовете ще залепнат. Нарязаните мандарини се подреждат върху листа за печене. Парчетата не трябва да се допират. Слагат се във фурната за 2-3 часа, като вратата се оставя открехната за проветрение. Обикновено се посочва, че фурната трябва да е предварително загрята, а температурата трябва да бъде 120-140 °C.

При внезапно нагряване на повърхността на парчетата се образува коричка, която не позволява на влагата да се изпари. Продуктът излиза твърд и безвкусен. Много по-добре е температурата да се повишава постепенно, като се започне от 60-70 °C. Под действието на топлина растителната тъкан става по-мека, а клетъчните мембрани по-пропускливи. Тогава изпарението на влагата става по-равномерно. За да осигурите равномерно сушене на мандаринките, трябва да обръщате парчетата плодове на всеки 30-40 минути.

Този метод ви позволява бързо да изсушите мандарини. Недостатъкът е необходимостта от постоянен надзор. Също така мандарините, изсушени във фурната, често излизат пресушени. Когато са готови, те трябва да се огънат, но не и да се счупят.

Сушене на мандарини в електрическа сушилня

В електрическа сушилня можете да получите висококачествени сушени мандарини. Това е резултат от излагане на стабилна, но ниска температура и добре организирана вентилация. Ако сушилнята не е универсална, трябва да изберете температурния режим според инструкциите. Този метод е много популярен. Елиминира необходимостта от следене на температурата. Можете да обръщате парчетата по-рядко, веднъж на всеки 2-3 часа. Недостатъците включват висока консумация на енергия, продължителността на процеса (8-12 часа, в зависимост от модела на оборудването).

Сушене на мандарини на слънце

Как се сушат мандарини

Сушенето на слънце на мандарини е традиционен метод, който отдавна се използва в родината на мандарините. Това е трудоемък процес. Нарязаните мандарини се подреждат върху твърда повърхност, покрита с марля. Ако повърхността е дървена, можете да ги поставите директно върху нея. През деня трябва да се уверите, че плодовете остават на слънце, периодично ги обръщайте. Ако нападнат мухи, оси, пчели или други насекоми, мандарините се покриват с марля на 1-2 слоя отгоре. Това затруднява проникването на слънчева светлина. Вечер, както и при дъжд сушенето се изнася в покрито помещение, за да се предпази от влага. Обикновено отнема четири до шест дни, за да получите готовия продукт.

Сушенето на слънце изисква температура от + 25-30 °C, относителна влажност не повече от 60% и добро време за няколко дни. Не винаги е възможно да се осигурят такива условия, което влошава външния вид и миризмата на плодовете.

Сушене на мандарини на перваза на прозореца

Мандарините могат да се сушат и цели на топъл перваз на прозореца. Поставяйки плодове за сушене на перваза на прозореца, домакинята се отървава от необходимостта да следи времето. Стъклото пропуска около 46% от топлинното лъчение във видимия спектър и 50% от инфрачервеното лъчение. Следователно ефектът от слънчевата светлина е почти същият като при сушене на открито. Ако няма слънце, тогава плодовете продължават да изсъхват поради стайната температура.

Могат да възникнат трудности при осигуряването на добра вентилация. Не всички домакини харесват перваза на прозореца им да е зает за две до три седмици. Размерът на перваза на прозореца също е ограничен.

Сушени на мандарини на радиатор

Този метод на сушене не се различава много от сушенето на перваза на прозореца. Тъй като източникът на топлина е по-близо, процесът протича по-бързо - 7-10 дни.

За декоративни цели е възможен друг подход. Два листа велпапе, изрязани по размера на радиатора, се дупчат с малки дупки. Готовите мандаринови заготовки се поставят върху един лист, покриват се с втори лист, двата листа се закрепват с щипки, големи кламери или канап и се поставят между секциите на радиатора. Необходими са отвори за вентилация, картонът абсорбира излишната влага. Не е нужно да обръщате нищо. Голям плюс на този подход е запазването на оригиналната форма.

Съхранение и използване на сушени мандарини

Сушени мандарини – как да направим и къде да използваме
Снимка: Mareefe / pixabay.com

Готовите сушени мандарини се съхраняват в буркани или хартиени пликове на сухо и хладно мястото една до две години.

Сушените мандарини се дъвчат в изсушена форма вместо бонбони, използват се за украса на торти и сладкиши, за овкусяване на напитки и дори на ястия с месо. Могат да се смилат и да се използват като подправка. Също така често се използват и за ароматен елемент в различни декорации.

Правилно изсушените мандарини запазват своята външна привлекателност и витаминен и минерален състав, носейки ползи и радост.

Вижте още как да изсушим сливи за зимата; как да изсушим фурми; как да изсушим смокини.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest