Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Да си направим сушени сливи

Да си направим сушени сливи

редакция:
Да си направим сушени сливи

Сушените сини сливи са сред най-използваните в кулинарията сушени плодове. Могат да бъдат добавяни не само към кейкове, торти и всякакви сладкиши със сливи, но и към основни ястия. Голяма част от дивечовото месо се приготвя със сини сливи, а много домакини ги добавят и към телешките гозби.

Сушените сини сливи са и много полезни. Те имат много по-висока енергийна стойност от пресните и съдържат множество витамини и други полезни за човешкия организъм вещества.

Използват се от хора, страдащи от запек, от нарушения в храносмилателната система и от хора, искащи да нормализират кръвното налягане.

Макар че са 3- 4 пъти по-калорични от пресните сливи, те се използват и в много диети. Важно е само да не хапвате повече от 100 г наведнъж.

Избор на сини сливи за сушене

Сини сливи

Можете да си закупите сушени сливи от много места и сами да се уверите в ползата от тях. Най-добре е обаче сами да си ги приготвите, за да сте сигурни наистина какво консумирате.

За разлика от сливите, които се продават по магазините и които, за да се изсушат, първо, трябва да се бланшират, след което се слагат в специални парни сушилни, домашно сушените сливи се приготвят доста по-лесно.

Идеалният вариант е ако имате откъде да си ги наберете, но дори и да нямате сливово дърво в двора, не се притеснявайте, а просто отскочете до най-близкият пазар. Сливите не са особено скъп плод и вероятността в тях да има каквато и да е химия, е нищожна.

Когато избирате сливите, които ще сушите, трябва да подбирате само напълно узрели плодове. Ако случайно са попаднали изгнили, смачкани, зелени или наядени плодове, ги изхвърлете.

Как се сушат сливи

Сушени сини сливи

Сливите се сушат най-лесно, като се оставят на слънце. Поставят се на вестник или на друга хартия и се оставят за около една седмица до 10 дни на слънчева светлина. Трябва да се сушат дотогава, докато при стискане плодът образува топка, която да е достатъчно твърда.

Отново се прави преглед на изсушените плодове и ако е необходимо се почистват от изгнили или почернели сливи. Опаковат се в конопени или книжни торби, в които се съхраняват за дълго време.

Ако искате по-бързо да си приготвите сушени сливи, можете да използвате и фурната. Подреждате плодовете в тава и ги слагате за 9 часа в печка, загрята на 50 °C.

След това качвате температурата с 10 градуса и ги оставяте за още 9 часа. Изваждате полуготовите сушени сливи и ги оставяте да престоят за едно денонощие на стайна температура, след което отново ги сушите за 9 часа, но на 70-80 °C.

Прочети също за какво са полезни сините сливи, как да си направиш печени сливи или опитай нашето разкошно сладко от сливи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest