Сините сливи са богати на минерали, витамини и други важни за организма вещества. В сто грама сливи се съдържат 30 калории, което ги прави подходящи за хора, които искат да отслабнат.
Сливите са богати на белтъчини, въглехидрати, полезни влакнини, органични киселини, мед, калций, натрий, фосфор, магнезий, хром, цинк, йод и много витамини - А, В1, В2, В6, РР, С и Е. Сливите съдържат много вещества, които намаляват кръвното налягане и укрепват кръвоносните съдове. Те са едни от най-вкусните и сочни плодове. Уверено могат да се мерят с пъпеши, дини, грозде.
Пресните и сушените сини сливи, както и сокът и компотът от сини сливи имат меко разхлабващо действие и се препоръчват при лениви черва и запек. Сливите помагат за изхвърлянето на лошия холестерол от организма.
Сините сливи се препоръчват при хипертония и при проблеми с бъбреците. В сливите се съдържат калиеви съединения, които имат диуретично действие и спомагат за изхвърлянето на излишната вода и соли.
Полезните свойства на сливите се активират при болести на обмяната на веществата. Калият, който се съдържа в сливите, помага за по-добрата работа на нашите мускули и на сърце.
Сините сливи се препоръчват за повишаване на отделянето на стомашен сок и за повишаване на апетит. Вкусните сини плодове са много полезни и при атеросклероза. Сините сливи съдържат кумарини – вещества, които имат способността да предпазват кръвоносните съдове от образуване на тромбове. Кумарините също така спомагат за лекуването на тромбози и действат съдоразширяващо.
Сливите се усвояват лесно от организма, тези плодове спомагат за образуването на кръвни телца, на прочистването на стомаха и са незаменими при заболявания на жлъчката.
Сливите укрепват черния дроб, спомагат за пречистването на кръвта и за изхвърлянето на токсини от организма. Сушените сини сливи спомагат за намаляването на температурата.
Сливите не се препоръчват при диабет, подагра и ревматизъм. Тези плодове могат да се дават на малки деца, но с мярка, тъй като могат да предизвикат болки в стомаха и стомашно разстройство.
Сливите имат енергизиращи свойства, прогонват умората и стреса, но са и допълнение към подобряването на работата на червата. Ето защо още да ядете сливи по-често.
Прочетете за най-важните ползи от сливите и ги хапвайте редовно.
Сливите са полезни при желязодефицитна анемия
Сливите съдържат малки количества асимилируемо органично желязо и редовната консумация на сливи помага за лесното усвояване на желязо от други храни. За усвояване на желязо се препоръчват лекове за месец, с поне 300 г сливи на ден, преди основното хранене.
Сливите стимулират паметта
Ежедневната консумация на сливи, най-малко три сливи на ден, спомага за елиминирането на увредените клетки, които влияят върху концентрацията и вниманието. Поради богатото си съдържание на антиоксиданти, сливите са естествен помощник за подобряване на паметта. Яденето на сливи предотвратява сърдечните заболявания.
Тъй като са с ниско съдържание на мазнини и не съдържат наситени мазнини, сливите не представляват риск за сърцето. Яденето на сливи не повишава холестерола и автоматично намалява риска от сърдечен удар. Сливите са богати на витамин С. Сливите са богат източник на витамин С, всеки плод съдържа около 7% от препоръчителния дневен прием.
Подобряват зрението
Тъй като са богат източник на витамин А и бета-каротин, сливите помагат за подобряване на зрението и могат да предотвратят макулна дегенерация.
Пазят чревния тракт
Ползи от сливи - серия от полезни съединения от сливи спомагат за регулирането на храносмилателната система и по този начин подобряват заболявания на чревния тракт.
Полезни при костни заболявания
Сливите съдържат 8% от препоръчителната дневна доза витамин А и това помага за възстановяване и растеж на костите. Редовната консумация на сливи ви дава източника на енергия, който ви е необходим, за да се възстановите по-бързо от удар или злополука.
Сливите се препоръчват за профилактика на ракови тумори. Поради високото съдържание на ябълчена киселина, но и ниското съдържание на лимонена киселина, сливите имат интензивно противотуморно свойство и са най-препоръчителните плодове за профилактика на рака.
Както стана ясно, похапването на сливи има много ползи. Ако не са ви от най-любимите, или просто не знаете как да ги въведете по-интензивно в менюто си, трябва да знаете, че сливите чудесно подхождат на рецепти като:
- Сладък салам;
- Мелби;
- Плодов тарт.
Диета със сини сливи
Както вече споменахме, сините сливи имат слабително действие. Те присъстват и в много диети за бързо отслабване. Сега ще ви представим. Диетата със сливи се препоръчва за тези, които искат да се насладят на вкуса и предимствата на тези сезонни плодове. Бързата тридневна диета е предпочитана от хора, които не искат да спазват продължителна диета, но искат да се отърват от излишните килограми.
Закуска: Кафе, 1 сухар, 50 г сирене, 3 сини сливи
Обяд: 150 г печена пуйка, 4 сини сливи
Следобедна закуска: 3 сини сливи
Вечеря: Омлет от 2 белтъка и 3 сини сливи.
Това меню се повтаря и през трите дни. Ако се почувствате зле по време на диетата, преустановете я. Също така помнете, че колко по-голямо е теглото ви, толкова повече ще свалите през 3 дни. Но при всеки е различно.
Препоръки при бързата диета със сливи
- Избягвайте да ядете преработени храни с високо съдържание на мазнини, сосове и - подправки, които внасят калории;
- Яжте повече плодове и зеленчуци;
- Яжте само постно месо или постна риба;
- Яжте млечни продукти с ниско съдържание на мазнини;
Опитайте се да ядете въглехидрати на основно хранене само през деня, а не през нощта;
- Препоръчителното масло за един ден е две супени лъжици;
- Много е важно да пием 1.5 до 2 литра вода на ден, за да постигнем правилно ниво на хидратация и това ни помага да се изчистим от токсините.
Коментари