Сирене Мимолет

сирене Мимолет

Много сирена имат свои собствени легенди, населени с гиганти, циклопи, битки с мечове, Луната и други приказни истории. Една много интересна легенда е свързана с кръглото и много твърдо френско сирене Мимолет.

Легендата разказва, че Наполеон бил в ожесточена битка срещу прусаците, когато изведнъж му свършили гюлетата. Той посегнал към следващото най-добро нещо, това било колело от сирене Мимолет - Mimolette, с което заредил оръдията и ги пуснал да полетят със страхотен ефект. Това не била основната причина Наполеон да спечели битката, но със сигурност помогнало на армията му да живее така, че да се бие докрай.

Смайващите факти за това любопитно и вкусно на вид сирене показват, че легендите за него имат своята реална основа. Да я проследим.

Историята на сиренето Мимолет

Мимолет (Mimolette) е твърдо сирене от краве мляко, което се произвежда в Нормандия, Бретан и други части на Франция. Някои казват, че произхожда от Лил, Франция, докато други смятат, че е направено за първи път в Холандия.

Сиренето Мимолет може да бъде проследено до 17 век, по-специално до управлението на крал Луи XIV. Неговият главен министър Колбер забранил вноса на много чуждестранни стоки, като сирене Едамер. Във Фландрия, най-северният регион на Франция, където селяните са имали силни културни връзки с Холандия, Едамер липсвало особено силно. Дори днес може да се чуе холандски да се говори като първи език в тази част на Франция. И така Едамер било вкарано нелегално във Франция срещу указа на краля.

След време предизвикателните френски поданици започнали да правят свои сирена по същата основна рецепта. Разбира се, французите добавили малко ефектност. Занаятчиите променили формата и цвета. Те изравнили горната и долната част и след това добавили естествено багрило, известно като анато, което осигурява цвят, вариращ от пъпеш или морков до ярка наситена мандарина. Мимолет е наречено френски Едамер, въпреки че има определени разлики между двете.

Характеристика на сиренето Мимолет

Важна разлика между Мимолет и първоизточникът Едамер е млякото. При сравнението между двете се вижда как различните породи крави, тревите и билките, с които се хранят, променят вкуса на сиренето. Интензивно плодовият и ядков вкус на Мимолет го прави популярно като закуска с чаша бира.

Сиренето Мимолет е популярно в цяла Франция както сред начинаещите, така и сред ценителите на сиренето. Това е добро стартерно сирене и е подходящо и за деца. То се нарича още Boule de Lille.

Вoule се превежда като топка, лъжичка или купа, а Лил е местоположението на избите, където за първи път е узряло сиренето. Това вкусно лакомство може да се консумира младо, но за разлика от Едамер, то обикновено отлежава минимум шест месеца. Текстурата е твърда и мазна, а цветът е ярко оранжев.

Със стареенето бавно се втвърдява и изсъхва, а цветът се променя от морковен в оранжево-кафяв. На дванадесет месеца се нарича старо, а на две години вече е много старо. Има твърда текстура с много орехов вкус и плътна кафяво-сива коричка.

По същество Мимолет е изключително необичайно сирене, сферично като Едамер, но с грапава повърхност като луна и ярко оранжева вътрешност. При разрязване прилича на пъпеш.

Всяко сирене Мимолет е с диаметър 20 см, тегло между 3 и 4 кг и съдържание на мазнини 40 процента. Всички сирена с марката са направени от пастьоризирано краве мляко.

Мимолет

Получаване на сирене Мимолет

Ако се погледне парче Мимолет в магазин с помощта на лупа, се виждат куп трохи, които се движат постоянно, малки петънца, които понякога подскачат. Това са сиренови акари. Става въпрос за микроорганизми, които съществуват навсякъде, но те обичат особено влажната, хладна атмосфера в камерата за отлежаване на сирене. Те се тълпят към варени, пресовани сирена, подобни на Мимолет, пробиват кората, движат се стабилно към по-мекия център, оставяйки след себе си флорален, сладък вкус.

Ако бъдат оставени на произвола на съдбата, акарите от сиренето ще превземат парчето, докато стане негодно за консумация. Много твърди видове сирене се третират за възпиране на акарите по сиренето. Например, кората на Пармезана се намазва с масло, а Чедърът традиционно се увива в плат. От Мимолет просто ги изчеткват.

Акарите по сиренето са толкова малки, че обикновено не могат да бъдат открити с просто око. Присъствието им се установява по много фин кафеникав прах върху кръгче сирене. Търговците на сирене се шегуват, че ако се изчетка прахът от кората на кръгче сирене и няколко часа по-късно се премести на ново място, значи сиренето е заразено с акари. Този прах всъщност е натрупване на живи акари, мъртви акари, секрети от тях и остатъци от сирене. Звучи неапетитно, но наистина е съвсем безвредно, освен при тежка алергия към акари. Акарите присъстват във всички видове сухи продукти, като зърна и брашна, без да причиняват пряка вреда на хората.

Акарите присъстват от външната страна на твърдите сирена като Чедър и Мимолет. Обикновено могат да бъдат изчеткани от кората на сиренето, без това да повлияе на вкуса му вътре. Някои хора дори смятат, че акарите придават на сиренето повече вкус, какъвто е случаят с Мимолет. И така тези микроскопични същества са част от процеса на стареене на сиренето. Хапейки безмилостно сиренето, те се забиват в кората, аерират продукта и драстично намаляват обема му. Резултатът е плътно, солено сирене със земни, сладки, почти карамелени нюанси.

Един от ключовите фактори за ограничаване на увреждането от акарите е ранната намеса, споменатото четкане или обиране на праха от външната страна на сиренето. Според един експерт по сирената, този продукт е живо същество. По някои има синя плесен, по някои има бял цвят, по някои има няколко акари. Всички допринасят за развитието на вкуса.

Вреди от сирене Мимолет

Учените не са съвсем сигурни как акарите по Мимолет придават на сиренето орехов, плодов аромат и вкус. Може би самите акари имат ядков и плодов вкус. Знаем, че брашненият акар се използва целенасочено за производство на сирене Мимолет и други специални сирена, но очевидно акарите по сиренето са вредители в някои съоръжения за съхранение на сирене.

Те растат при условия, по-високи от 4 градуса и 60 процента влажност, които са обичайни практики за съхранение при зреене на сирене. Те също могат да се пренасят и алергени и затова сиренето Мимолет е забранено в САЩ като алергенно.

Сирене Мимолет в кулинарията

Мимолет е едно от деликатесните френски сирена. Известността на Франция като рай за сирената се дължи в голяма степен и на Мимолет.

Без съмнение този млечен продукт е отличен избор за хора, които не следват вегетарианска диета. Оранжевото сирене, благодарение на анатото, е с изкусителен маслен, солен и ядков вкус и 40 процента мазнина, което го прави идеална добавка към салати, омлети, супи, към рецептите за паста и други готвени ястия.

Особено се харесва най-узрялото Мимолет в свръхтвърдо състояние и вкус близък до лешниковия. Твърдата консистенция и ароматът му го правят отлична опция за вино. Най-добре си партнира с мерло, банюли и шери, както и с всяко сладко десертно вино. Младите червени вина също се съчетават добре с това сирене, както и силната бира.

Ако искате да се запознаете с повече видове вкусни френски сирена, вижте и информация за - сирене Бри, Рокфор, сирене Бофор.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес