Сиренето е една от най-древните храни, която е запазила своята роля в хранителната диета на хората и днес е неразделна част от трапезата на всеки човек.
Останки от сирене на възраст над 4 хиляди години са намерени в египетските гробници. Легендата разказва, че първото сирене е създадено съвсем случайно при съхранението на мляко в контейнер. За първи път сирене е произведено от краве и козе мляко според проучванията. Историята на този млечен продукт е разнообразна, също като видовете му.
История на сиренето
Сиренето е млечен продукт, който хората произвеждат и консумират от хиляди години. У нас го асоциираме с бялото саламурено сирене, което е уникален местен продукт, но в световен мащаб сирената са хиляди видове и всяко от тях е уникално заради вида мляко, технологията, мястото на производство. Специфичната технология дава и специфичния вкус и аромат на всеки вид.
Истинската стойност на сиренето се разкрива при умелото съчетаване на храни и напитки, отключващи богатия му вкус.
Предполага се, че производството на сирене е започнало 8 хиляди години преди Христа с появата на първите домашни овце. По нашите земи траките започнали да произвеждат сирене с развитие на овцевъдството, като обработвали добитото мляко в различни продукти.
За първи път хората произвели сирене в Близкия Изток и Централна Азия. Тюркските племена измислили начин да съхраняват продукти в органи на убити животни. Запазвали млякото като го слагали в корема на убитото животно и така се появила изварата.
А производство на сирене е датирано за първи път около 2 хиляди години преди новата ера. В Древен Египет правели сиренето изключително солено, за да издържи на горещия климат, докато в Европа заради климатичните особености се произвеждали различни видове сирена.
Производство и хранителен състав на сиренето
Производството на сирене се осъществява чрез коагулиране на млечния протеин казеин и след това се добавя млечна киселина и ензим - сирище. Като краен продукт се оформя твърда част -извара във форма на блок или кръг.
Хранителният състав на сиренето зависи от съотношението на тези компоненти и какво още се добавя към тях. В продукта се съдържат предимно протеин, ненаситени мазнини и натрий.
Основни съставки са водата, бактериите, които усвояват млечната захари я превръщат в млечна киселина, млечните мазнини, млечните протеини, основно казеин, и сол.
Сиренето е богато и на витамини. В съдържанието му може да се посочат витамините А, Е, В1 В2, В12, Д и РР. То изобилства от минерали, между които на първо място калция - важен за костите и зъбите, както и животински протеин. В зависимост от начина на производството му то съдържа от 10 до 30 % белтъчини.
Най-ценни обаче са аминокиселините левицин, изолевицин, лизин, метионин, цистин, фенилаланин, тирозин, тиреонин, триптофан и валин.
Различните аромати, цветове и текстури на сиренето се дължат на много фактори като вида на млякото, вида на бактериите или киселините, използвани за производството му, продължителността на стареене, добавянето на други аромати и плесен. Оцветяването на сиренето е от жълто до червено става с добавяне на семена от тропически дървета, но класическото е бялото сирене.
Най-популярните сирена в света
Видовете сирене са многобройни и всяка географска област има своя фаворит, местна гордост и любим избор за хората. Многообразието обаче е създало истински култ към някои видове, които може да се определят като най-популярните сирена в света. Ето някои от тях.
Пармезан
Като страна, известна със сирената си, Италия е дала на света пармезана, който може да се определи като най-известното италианско сирене. Името му идва от мястото на произход - областта Емилия- Романя, Парма, Реджо Емилия, Модена, Болоня и Мантуа.
Това е вид твърдо сирене, което се произвежда само между 1 април и 11 ноември. Зрее продължително - 3 години, като за 1 килограм пармезан са нужни 16 литра краве мляко.
Това сирене е маслено, твърдо и трошливо и се консумира ситно или едро настъргано като самостоятелна храна или заедно с картофи, пица, паста или салата.
Други хранителни продукти, с които прави добър тандем са крушите, гроздето, смокините, ягодите и пъпешът. Вината, с които върви, са Ризлинг и Совиньон блан.
Моцарела
Традиционната суровина за моцарелата е биволското мляко, но в днешни времена се прави и от краве мляко. Това италианско сирене е с произход от областта Кампания, близо до Неапол.
Моцарелата е бяло на цвят сирене, което се прави на малки или големи топки, които се държат в саламура.
Характерно е за него, че е част от групата на меките сирена, не е солено и е подходящо за салати, както и за печени ястия. Слагат го в пиците, на зеленчуците, или с месата. Подходящи вина за него са Шардоне, Совиньон блан, Пино ноар, Шира и Ризлинг.
Маскарпоне
Италианското сирене маскарпоне се свърза асоциативно веднага с един любим десерт - тирамису, на който е основна съставка. Произходът му и от Милано и се превежда буквално като прясно сирене.
Маскарпоне е кремообразно по консистенция сирене, което се прави от сметана. То е много калорично и мазно, защото в 100 грама от него има от 75 до 80 грама мазнини.
Маскарпоне е плътно и меко сирене, несолено и е подходящо за мазане. Принадлежи към групата на десертните сирена и е подходящо за планка или крем. Често се добавят плодове към него, особено горски и смокини. Вината за маскарпоне са шампанско, шардоне, а също кафе и ликьор.
Рикота
Рикотата е още едно италианско много популярно предложение в кулинарията, което по традиция се прави от овче мляко.
То представлява влажен, гладък и мек продукт, с нежен, неутрален или леко сладникав вкус.
Подхожда много на типичните италиански ястия, особено на тези със зеленчуци. Много популярно е като десертно сирене, използва се в плънките и кремовете и се съчетава добре с маскарпоне. Вината за него са плодовите като малбек и зинфандел.
Горгонзола
Италианската горгонзола има много древна история. Произвежда се от 12-ти век. Прави се от студена и топла извара, която се оформя на пити. То е с характерна зелена плесен, затова е наричано и зелено сирене. Плесента се появява по време на зреенето на продукта.
Когато сиренето горгонзола е младо, то е меко и маслено, с времето вкусовете и ароматите му се засилват.
Добър тандем прави със салати, плодове, сосове и дресинги. Много е приятно на вкус, когато се съчетае със стафиди, накиснати в коняк. Подходящите вина за него са Амароне, Каберне совиньон.
Сирене Бри
Бри е популярно френско меко сирене, което се прави от краве мляко. То има зрял и наситен маслен вкус. На цвят е светло жълто с обвивка от фина бяла плесен, която се яде. Самата сърцевина на сиренето е млечно бяла до бледо жълта.
Това сирене леко омеква на стайна температура и подхожда на гъби, крекери, зелени ябълки, ягоди, круши, пъпеши, грозде и орехи. Може да се панира и да се поднесе със сладко от горски плодове. Подхожда на шампанското, шардонето и пино ноар от вината.
Чедар
Това е най-известното английско сирене, което е от бледо жълто до оранжево на цвят. То е гладко и твърдо, качественото сирене не се рони.
Чедар е подходящо за супи, сосове, салати, сандвичи, солени бисквити. Вината, които му правят добра компания са шардоне, совиньон блан, ризлинг, каберне совиньон и пино ноар.
Гауда
Това холандско сирене е силно маслено, около 40-48 процента е неговата масленост. Името му идва от град Гауда в Нидерландия, където се произвежда.
Това е много старо сирене, произведено за първи път още през 1184 година. Когато престои, вкусът на Гауда се запазва пак леко сладък, но става по-остър, а пушената версия е с мускатов привкус.
Това е както десертно, така и трапезно сирене като младото върви добре с круши, пъпеши, кайсии и череши. Старото е по-вкусно с ябълки, ядки и черен хляб. Вината за него са шардоне, мерло, шира, зинфандел.
Коментари