Навярно почти всички обожаваме да хапваме сирене. Има толкова много видове сирене по целия свят, но от българското по-хубаво няма. Освен че е страшно вкусно, сиренето е и изключително полезно.
Сиренето бива произвеждано от прясно мляко или извара. В сиренето се съдържат много важни хранителни вещества, както и витамините С, В6, В12, А, D, Е и К.
В някои видове сирене се съдържат също и тиамин, рибофлавин и ниацин. Когато хапваме вкусно сирене, ние си снабдяваме организма и с калций.
А ето какво се съдържа в 100 г сирене:
- калории- 402
- общо мазнини- 33гр
- наситени мазнини-21 гр
- полинаситени мазнини- 0,9 гр
- мононаситени мазнини- 9 гр
- общо въглехидрати- 1,3
- баластни вещества- 0 гр
- Захар- 0 гр
- белтъчини- 25 гр
- витамин А- 1,002
- калций- 721 мг
- витамин D- 24 IU
- витамин В 12- 0,8 мг
- витамин С- 0 мг
- желязо- 0,7 мг
- витамин В6- 0,1 мг
- магнезий- 28 мг
Сиренето има многовековна история. Предполага се, че сиренето е произлязло от Европа, Централна Азия и Близкия Изток. Предполага се също, че сиренето се е произвеждал още от преди 8000 години преди новата ера.
Сиренето може да съдържа от 10 до 30% белтъчни вещества. Някои от тях, да не кажем всички, се разграждат в процеса на зреене на сиренето до аминокиселини, които определят неговата биологична стойност.
Най-важни и най-ценни са незаменимите аминокиселини като левцин, изолевцин, лизинг, метионин, цистеин, фенилаланин, тирозин, треонин, триптофан и велин.
Когато се произвежда, в сиренето се задържат до 70% от калциево-фосфатните соли, които се задържат в млякото. В сиренето се съдържат от 10 до 30% липиди. Тези липиди определят маслеността на сиренето.
А сега нека се насочим към нещо вкусно - разгледайте нашите предложения за печено сирене, разядки със сирене или пък вижте за какво е полезно прясното сирене.
Коментари