Канеленото дърво има за своя родина Шри Ланка, но заради ползата от него се отглежда на много места по света. Подправката канела, която се получава от него е позната във всички кухни, носи същото име и е символ на топлина, уют и празнична атмосфера заради невероятния си аромат.
Описание на канела
Добивът на уханната подправка изисква много време. Тя се бере, суши и стрива, за да дойде до нас във вида, който познаваме. Съществуват и много видове със сходен състав и леки разлики в цвета, има червенокафява, както и сиво кафеникава.
Всички видове канела без цейлонската съдържат кумарин, който е токсичен за човешкото тяло. Отделните видове не са с едни и същи качества, цейлонската надминава останалите, а най-добрите сортове са тънки като хартия.
Ползите от канелата се дължат на нейния състав, а той предопределя и широката употреба на продукта.
Хранителен състав на канела
Канелата има чудесен богат състав, който я прави полезна подправка. Тя съдържа ефирни масла, на които се дължи нейният приятен аромат и сладникав вкус.
Продуктът е богат също на дъбилни вещества, захари и минерали, сред които се отличава калцият.
В състава на канилата правят впечатление полифенолите и антиоксидантите, както и някои уникални за нея химикали като цинемалдехид и канелена киселина с много ползи за здравето. На цималдехида се приписват антибактериални свойства и забавяне на развитието на ракови клетки.
Най-осезаеми ползи има от високото съдържание на фибри в продукта, в 100 грама канела се съдържат 53 грама фибри.
В състава на подправката се намират също витамини А и В3, С, К1, Е, желязо, калий, калций, магнезий, селен, цинк, фосфор и манган.
В 100 грама от подправката има 247 калории; 1, 2 грама мазнини; 81 грама въглехидрати и 4 грама протеини.
Приложение на канела
Благодарение насъстава си канелата намира приложение в народната медицина за подобряване на храносмилането и като общоукрепващо средство. Тя има тонизиращо действие върху храносмилателния тракт и възбужда апетита. Успокоява коремни болки и подобрява вкуса на редица лекарства. Канелата регулира нивата на кръвна захар при диабет тип 2 и подобрява инсулиновия отговор в мастните и мускулните тъкани, подобрява синтеза на гликогена.
В кулинарията канелата е подправка за сладкиши, компоти, сладка и други храни, а комбинациите с карамфил, индийско орехче и анасон е особено сполучливи.
Коментари