Рикота

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Рикота

Рикота е традиционно италианско сирене, което се произвежда в Италия в продължение на много векове. Рикотата се смята за вторичен продукт на сиренарската индустрия. Получава се от суроватка, която е останала след отделянето на първичната сирна маса.

Суроватката може да бъде от биволско, краве или овче мляко. В даден момент през годините е направено откритието, че ако тази суроватка се затопли, казеиновите частици ще се съединят и ще образуват съвсем нова сирна маса. При отцеждането се получава рикотата – прясно сирене със зърнеста структура и много мек, приятен вкус.

История на рикота

Рикота има много дълга история. Знаменитият римски хирург и философ Галенус написва книга, посветена на храните, където отбелязва, че днес наричат рикота онова, което гърците са познавали като оксигала.

В книгата си Италиански сирена Марио Визардки отбелязва, че сиренето рикота произхожда от района на Рим, а за разпространението му е допринесъл Свети Франциск. През 1223 година той се намирал в района на Лацио, където трябвало да пресъздаде сцената на Рождество Христово. Именно тогава научил, че местните овчари приготвят сирене рикота. Разбрал също, че това сирене се произвежда от суроватката, която е останала от направата на други сирена. Затова и рикота означава „повторно сварен“.

Състав на рикота

Домашна рикота

В състава на рикотата влизат голямо количество витамини – А, Е, К, В6, В12. От полезните вещества най-добре са представени калций, желязо, рибофлавин и тиамин, фосфор, магнезий, цинк, селен, бета каротин, холин, мед, аргинин и аланин. В рикотата има известно количество глутаминова и аспарагинова киселина, глицин, валин, цистеин, хистеидин и др.

100 г рикота съдържат:

174 калории;

3 г въглехидрати;

13 г мазнини;

11 г белтъчини;

51 мг холестерол;

105 мг калий;

84 мг натрий;

0.27 г захари;

71 мл вода;

207 мг калций;

17 мг холин;

158 мг фосфор;

14.5 г селений;

1.15 мг цинк и др.

Избор и съхранение на рикота

Рикота и свежи сирена

В италианските магазини понякога продават рикотата оформена като крем карамел и с белези на кошничка по повърхността му. Предлага се и в специални пластмасови туби, подобно на нашата извара.

В България може да закупите сиренето рикота от по-големите хранителни вериги. Най-често се предлага в разфасофки от 250 мг а цената е около 3-5 лв. за този грамаж.

Съхранявайте рикотата в хладилник, на температура от 2 до -6 градуса. Трайността е около 20 дни.

Рикота в кулинарията

Рикотата е сирене с много мек и чувствен вкус, затова се използва широко в кулинарията. Рикотата е подходяща за всякакви десерти, за равиоли и лазаня, в комбинация със зеленчуци. Вкусът на сиренето се подчертава най-добре с плодове и чаша ароматно плодово вино.

Пълнени праскови с рикота

Предлагаме ви много фина рецепта с изтънчен вкус за пълнени праскови с рикота.

Необходими продукти: 6 праскови, 100 г рикота, 100 г изсушени кайсии, настъргана кора и сок от половин лимон, по 2 с.л. ликьор и смлени лешници, 5 с.л. пудра захар, 150 мл сметана и няколко бисквити.

Начин на приготвяне: Бланширайте прасковите за около минута, изплакнете ги и ги обелете. След това ги разрежете на две и премахнете костилките. Сварете кайсиите с половин литър вода, прибавете половината захар и лимоновия сок. Пасирайте ги. Разбийте сиренето, лимоновата кора, останалата захар, сметаната, половината натрошени бисквити и лешници. С полученият крем напълнете прасковите. Отгоре поръсете с останалите бисквити и лешници, накрая поднесете с соса от кайсии.

Ползи от рикота

Сиренето рикота се отличава от останалите сирена с високото си количество на витамин D. То има пет пъти повече от този витамин, отколкото другите сирена. Витамин D е един от най-важните витамини в тялото, а недостигът му се асоциира със сериозни заболявания.

Другите витамини и минерали в рикота също оказват положително влияние върху здравословното състояние. Оказва се, че освен вкусно сиренето рикота е и доста полезно. Калцият в сиренето също е в големи количества, а всички знаем колко ценен е той за нашите кости. Затова консумацията на рикота е не само наслада за сетивата, но и полезна за здравето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest