Сицилианската кухня е една от основните, които изграждат Италианската кулинарна традиция. Именно оттук, поради арабското влияние, в нея навлизат съставки, като канелата, шафранът, цитрусите и захарта. Основни ястия са оризовите топчета, пълнени с месно рагу и грах или с прошуто и различни сирена - емблема на сицилианската кухня, възприети в цяла Южна Италия.
Кухнята на Сицилия се характеризира с простота и изискан вкус. Триумф в това отношение е "пане кундзато" – черен хляб, полят със зехтин, домат и риган. На почит на острова са патладжаните, използвани в една от традиционните рецепти – сицилианската капоната, приготвена с отглежданите в изобилие в района чушки и каперси. Тук е типично те да се съхраняват във всички видове саламурено-оцетни подобия.
Разбира се, щом става въпрос за сицилианската кухня, няма как да пропуснем и рибата и морските дарове. Освен традиционните с риба тон и омари, тук се приготвят и екзотични рецепти, като "пеше спада а гиота" – риба меч с доматен сос, каперси, патладжани и целина, както и "сарде а бекафико"- сардини с галета, лимон и пиноли. Иновативен е и кускусът с риба, дело на майсторите по магребска линия.
Пастата в Сицилия също е на особена почит. Традиционно ястие е прочутата паста "ала Норма", приготвена с патладжани в доматен сос с добавка на солена рикота. От месните ястия пък се откроява "фалсомагро" - руло, пълнено с прошуто, сирена и яйца, както и различните филенца, навити на рулца.
Десертите от Сицилия са нещо, което няма как да се опише – то трябва да се опита. При тях Средиземноморието среща арабската традиция. Резултат са фантастични сладки специалитети, като касатеде - печени или пържени полумесеци, каноли - пържени тръбички, пълнени с рикота, касата, както и домашно приготвен сладолед и гранита – замразен сироп от лимон, бадеми или кафе, стрит на дребно.
Сицилиански каноли
Необходими продукти: 2 ч.ч. брашно, 1 с.л. захар, 1 ч.л. какао, ½ ч.л. канела, ½ ч.л. сол, 1 ч.л. ябълков оцет, ½ ч.ч. марсала или друго десертно вино, 3 с.л. зехтин, 1 белтък, 2 ч.ч. олио за пържене.
За пълнежа: 1 ч.ч. рикота, ½ ч.ч. пудра захар, 1 ч.ч. заквасена сметана, 2 с.л. захаросани портокалови корички или 1 ч.л. настъргана портокалова кора, 2 с.л. стафиди, 2 с.л. шоколад, нарязан на ситно, 1 с.л. портокалов или друг ликьор или бренди, 4 с.л. ситно счукан шамфъстък или други ядки.
Начин на приготвяне: Брашното, захарта, какаото, канелата и солта се смесват. В средата се прави кладенче. В него се сипват оцетът, виното и зехтинът. Замесва се меко тесто и се меси 2 минути. Увива се във фолио и се прибира в хладилника.
Тестото се разделя на две и се разточва на много тънко. От него се изрязват кръгчета, с помощта на форма за сладки или чаша с тънък ръб. Всяко от тях трябва да е с диаметър 7-10 см. Навива се на цилиндри около метални тръбовидни форми и се залепва с малко белтък.
Канолите се пържат заедно с формите, като се слагат за 3-4 минути в предварително загрято олио. Готови са, когато порозовеят от всички страни. Още докато са топли, се отстраняват формите и се оставят да изстинат.
Рикотата се разбива за 1 минута с миксер. Към нея се добавя и захарта и се разбива още 1 минута. Добавя се и сметаната и отново се разбива. Последни се слагат стафидите, ликьорът портокаловите корички и шоколадът.
Готовите каноли се пълнят с крема от двете страни, след което се потапят в ядките. Поднасят се поръсени с пудра захар.
Коментари