Сред подсладителите днес естествените отстъпват първото място, но има няколко, които се предпочитат като заместители на бялата захар. Кленовият сироп е един от тях. Ето повече за този продукт.
Какво представлява кленовият сироп
Кленовият сироп се приготвя от сладкия сок на кленовото дърво. Дървото трупа скорбяла в корените и стволовете си, особено преди зимно време. Трупането на скорбяла превръща сока в захар. Напролет тя се смесва с вода, издигайки се и образува сок, който се събира.
Събраният сок се подлага на обработка, за да се отстрани водата и да остане гъст сироп. Той се получава чрез нагряване без химически добавки, консерванти и агенти.
Състав на кленовия сироп
С този продукт на тялото се доставя енергия, вода, протеини, мазнини, въглехидрати и захари.
От минералите продуктът съдържа калций, магнезий, фосфор, натрий, калий и цинк, желязо, манган.
Витамините в съдържанието са представени от тиамин, рибофлавин, ниацин, витамин В6.
Ползи от кленовия сироп
Благодарение на този състав сиропът от клен помага в борбата с възпалителни и дегенеративни заболявания, подкрепя здравето на сърцето, грижи се за репродуктивното здраве на мъжа, повишава енергията, подпомага храносмилането, профилактира диабета, грижи се за здрава кожа, пази тялото от рак, предотвратявайки развитието на гъбичка, виновна за образуването на тумори.
Използване на кленов сироп
Кленовият сироп се използва като подсладител - за чай или кафе. Може да се използва и в производството на подсладен хляб.
Приемът на кленови сироп е подходящ за използване както от възрастни, така и при малки деца, но задължително на възраст над 1 година. За бебетата в някои изолирани случаи кленовият сироп, както и медът, могат да бъдат опасни.
Кленовият сироп, подобно на меда, съдържа бактерия Клостридиум ботулинум, предизвикваща детски ботулизъм.
Децата над 1 година, както и възрастните, имат по-балансирана храносмилателна система по отношение на киселините в червата, противодействащи на токсини. Затова на децата се дава кленов сироп след навършване на 1 година.
Трябва да се има предвид, че кленовият сироп не се смята за аларген, подходящ е и за вегани, защото е растителна храна.
Приемайте кленов сироп с мярка, защото е калорична храна.
Коментари