Якон

Якон
Снимка: PublicDomainPictures

Яконът е растение, родеещо се със слънчогледа, растящо във високите части на Андите и характерно с това, че прави големи, годни за консумация корени.

Тази култура е лесна за отглеждане в по-студени области. Корените му могат да достигнат метър или повече на дължина и могат да тежат повече от шест килограма, въпреки че повечето са по-малки.

Корените, напомнящи по форма и вид

сладък картоф

, са леко сладки на вкус, хрупкави и сочни и обикновено се консумират сурови като плод.

Корените са с много ниско съдържание на калории, тъй като по-голямата част от въглехидратите са под формата на несмилаем фруктоолигозахарид, който функционира като пребиотик.

Растенията обикновено са доста устойчиви на вредители и болести, въпреки че обикновените вредители по слънчогледа могат да причинят проблеми.

Описание на якон

Яконът е член на семейство Asteraceae, родственик на слънчогледа, далиите, ерусалимския артишок и много други често срещани ядливи и декоративни растения.

Растението изглежда като цяло подобно на слънчоглед и обикновено расте 1, 2 до 1, 5 метра височина, въпреки че някои сортове могат да станат високи от 2, 1 до 2, 4 метра в идеалния за тях климат на перуанските Анди. Всъщност е възможно някои разновидности да достигнат почти 3 метра височина, но това става рядко.

Цветовете на якона се образуват между пет и девет месеца след засаждането. Приличат на малки слънчогледи. Ядливата част на растението е неговият сноп от корени. Снопът може да включва повече от дузина големи корени, особено ако растението се отглежда като многогодишно. Корените са хрупкави, много сочни и леко сладки и се използват повече като плод, отколкото като зеленчук. Въпреки че често се наричат грудки, ядливата част на якона технически е корен или грудков корен.

Вкусът на якона често се описва като смес от неща като ябълка, круша и целина. Звучи малко странно, но изглежда безспорно вкусно. Консистенцията е хрупкава, малко като целина без жилавост. Всъщност, една от най-добрите характеристики на якона е, че остава хрупкав дори след нарязване или готвене. Той също така се окислява с бавна скорост, така че купа с нарязан на филийки корен от якон, приготвена сутрин, ще бъде с почти същия цвят и също толкова хрупкава следобед или дори на следващия ден.

Яконът обикновено се отглежда от парчета коренище. Подобно на повечето корени и грудки от Андите, това е клоново растение, което рядко дава истински семена. Едно растение якон може да произведе достатъчно коренище, за да започне от едно до шестдесет нови растения, в зависимост от това колко добре се е развило коренището и колко точки на растеж разпределяте на парче коренище.

Предимства на якона

Якон видове
Снимка: Buntysmum / pixabay.com

1. Яконът съдържа пребиотични фибри, които са полезни за здравето на червата

Пребиотиците помагат за стимулиране на растежа и/или активността на добрите бактерии в дебелото черво. Веществата, съдържащи се в корена, стимулират чревната микрофлора, особено бактериите от рода Bifidus и Lactobacillus. Те подобряват стомашно-чревната функция и биха могли също така да предотвратят и контролират запека.

2. Яконът помага и за намаляването на теглото

Коренът помага срещу затлъстяването и хиполипидемични ефекти чрез подобряване на биохимичните параметри и ситостта. Може също така да има лек ефект на потискане на апетита при затлъстелите, като по този начин намалява приема на храна, което също може да помогне за намаляване на теглото. Проучване при жени в пременопауза със затлъстяване и с лека дислипидемия, които приемат сироп от якон в продължение на 120 дни, показва подобрения в липопротеините с ниска плътност и намаляване на висцералните мазнини.

3. Може да помогне за предотвратяване на диабет

Някои проучвания показват възможността яконът да има благоприятен ефект при лечението на свързана със затлъстяването инсулинова резистентност и захарен диабет тип 2. Трябва да се проведат повече проучвания в тази област обаче. Въпреки това тази култура, става все по-популярна заради доказаните ѝ ефекти за намаляване на кръвната захар.

4. Може да помогне за намаляване на холестерола и триглицеридите

Твърди се, че корените от якон имат хипогликемични свойства и отдавна се използват от народната медицина като ефективна алтернатива за лечение на диабет. Едно проучване, публикувано през октомври 2011 г. в Химико-биологични взаимодействия, установява, че когато плъхове с диабет са приемали ежедневно корен от якон, те са имали по-ниски нива на плазмен триацилглицерол на гладно, триглицерид и лош холестерол.

5. Справяне с метаболитния синдром

Изследване, публикувано в изданието от март 2008 г. на Хранителна и химическа токсикология разкрива връзка между консумацията на якон и намаления риск от метаболитен синдром. Метаболитният синдром включва набор от повишени маркери, които заедно генерират много по-голям риск от инсулт, инфаркт, диабет и болестта на Алцхаймер. В това проучване яконът е комбиниран със силимарин, активната съставка в белия трън, за да се намалят всичките пет маркера на това прекурсорно състояние.

6. Антиоксидантно въздействие

Теорията за дегенерацията на свободните радикали предполага, че тези нестабилни молекули са основните участници в преждевременното стареене и преждевременната смърт. Свободните радикали нямат външен електрон и тази нестабилност води до разрушително поведение, подобно на пренасяне на разрушителна топка към съседни клетки. Антиоксидантите даряват електрон, за да потушат тези пожари на свободните радикали. Всички бихме се възползвали от диетичния тласък на антиоксиданти, а корените и листата на якон се определят като богат източник на тези защитни вещества. Чаят от листа на якон съдържа трите мощни антиоксиданта – кафеена киселина, ферулинова киселина и хлорогенна киселина.

Корените също действат противовъзпалително. Те съдържат ресвератрол, съединението, предпазващо сърцето, което също се съдържа в червеното вино, и също така съдържат хлорогенна киселина. Корените на якона съдържат итриптофан. Тази аминокиселина и антиоксидант е градивният елемент за серотонина и мелатонина. Серотонинът е хормонът, който ни кара да се чувстваме по-добре и често липсва при хората с депресия. Мелатонинът ни помага да спим и е основен антиоксидант и съединение, борещо се с рака.

7. Побеждава запека

Грудките на якон са били използвани за борба със запека от векове в Андите. Съвременният свят обаче има много повече нужда от това лекарство. Лаксативите в наши дни са огромен бизнес, тъй като много хора се борят с този проблем, който се появява поради нездравословно хранене и стрес. Редовното изхождане е важно, за да може организмът да се освободи от изразходените хормони и други метаболитни отпадъци. Продължителният запек може да доведе до ендокринно разстройство и множество други проблеми, свързани с процес, наречен ретоксикация – нежеланото повторно усвояване на отпадъчни продукти.

Грудките на якон противодействат на запека по два начина. Тяхното пребиотично влияние усилва перисталтиката – ритмичното свиване на храносмилателния тракт, който активира червата.

Второто слабително въздействие е свързано с високото ниво на фибри в якона. За разлика от картофите с висок гликемичен индекс, които нямат фибри, корените на якона са пълни с разтворими и неразтворими фибри, толкова важни за здравето на червата.

Кулинарно приложение на Якон

Този сладък корен има хрупкавата текстура на ябълка и се използва както в зелени салати с лимонов сок, така и в плодови салати с малко мед. Може също да се настъргва, пържи, задушава или пече като другите кореноплодни зеленчуци. Пълните с пребиотици листа могат също да се използват като гроздови или зелеви листа за увиване на други храни. Могат също ида се варят, за да се направи много полезен билков чай.

Свежата текстура и освежаващият вкус на якона го правят страхотна закуска, консумирана обелена и нарязана. Също така е добро допълнение към купата със салата. Опитайте го в традиционната южноамериканска плодова салата салпикон или настърган на зелева салата. Може да се добавя и суров към смутита.

Благодарение на плодовата си сладост е и чудесна добавка към десерти като пудинги, торти и пайове.

Листата на якона също са годни за консумация и могат да се използват подобно на други зеленчуци или спанак. Те могат да се използват и като обвивка, както бихте направили със зелеви листа. Често се използват за приготвяне на чай. Коренището също е годно за консумация, но може да бъде по-влакнесто и обикновено се използва за повторно отглеждане на растението.

Вижте още и как сиропът от якон замества захарта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен