Тоник

Тоник

Когато става въпрос за коктейли или съчетаване на напитки, някои комбинации са толкова популярни, че в съзнанието на хората вече са неотделими. Такива са водка с доматен сок и джин с тоник.

Не е ясно кой точно е изобретил коктейла джин с тоник, но това е едно от най-консумираните питиета днес по света. Съставката тоник в него е особено интересна като поява, разпространение, състав и място в хранителната диета на хората.

История на появата на тоника

Днес тоникът е една от най-популярните безалкохолни напитки, която може да се закупи във всеки хранителен магазин, но преди да се превърне в познато на всеки питие е била лекарство срещу болестта малария. Това се дължи на състава на напитката, в която има хинин, а това е лекарственото средство за малария.

Но тоникът нямаше да бъде това, което е днес, само със съставките си, ако не беше изобретена газировката, а това е постижение, към което хората се домогвали дълго време. Стотици години са били необходими, за да може хората да добият необходимите познания за активиране на въглерод във водата. Дотогава единствен източник на газирана вода са били естествените минерални извори. Хората смятали, че пенливата течност, която извира от недрата на земята, е лековита. Други я пиели просто заради вкуса, който харесвали.

Така до 1767 година, когато британецът Джоузеф Прийстли случайно открива технологията на активиране на въглерод във вода. Без да иска, той изсипва кофа с вода в съд за ферментация на бира. Забелязал, че от водата започват да се надигат мехурчета, както се получава и при естествено газираната вода от минералните извори.

Прийстли повтаря експеримента няколко пъти и всеки път променя леко веществата, които използва. Искал да разбере кое точно кара течността да се изпълва с въздушни мехурчета.

След 5 години Прийстли патентова първата в света рецепта за газиране на вода. Съставките, ползвани от откривателя, са сярна киселина и тебешир.

Тази технология е подобрена по-късно от немския часовникар Йохан Швепе, който е създател на добре познатата напитка швепс.

По това време Британската империя предприема завоевателни походи в далечни земи. Една от основните болести, които покосяват британските войници, е маларията. Тази болест причинява значителни щети на армията и оттам на цялата империя. Това принуждава британското правителство да започне масовата култивация на перуанското хининово дърво. Кората на това растение, като се смеси с вода, лекува маларията.

Към средата на 19- ти век учените откриват, че активната съставка в кората, която действа на маларията, е хининът. Този лекарствен препарат обаче има доста горчив вкус и това го прави неприятен за пиене. За да успеят да направят препарата по.лесен за използване, медиците смесват хинина с газирана вода и захар. Така се появява нова напитка, която не само спасява живота на много хора, но и става харесвана на мнозина, тъй като горчивият вкус на хинина е притъпен. Английските лордове стават особено ревностни фенове на тази нова напитка, която получава името тоник.

Консумацията на тоник

Безалкохолна напитка Тоник

Днес тоникът е една от най-често използваните напитки за утоляване на жаждата и за придобиване на усещане за свежест. Към нея вече се добавят различни продукти на билково-плодова основа, които я правят добра алтернатива за беган или безглутенови диети.

Напитата се пие леко охладена или на стайна температура и с нея се правят разнообразни коктейли. Освен прословутият коктейл джин с тоник, тази газирана напитка може да се комбинира успешно с уиски, мартини, водка, а дори с шербет.

Състав на тоник

Съдържанието на първата напитка тоник, която е забъркана през 1850 година, се е състояло от газирана вода, захар и хинин на прах, но днес съдържанието на хинин в напитката е малко и се използва главно заради вкуса.

Днес в тоника се слагат вода, захар, въглероден диоксид, киселини-основно лимонена, ароматизатори, подсладители, плодови и зеленчукови концентрати и минимални количества хинин само заради горчивия вкус.

Стандартно за 100 милилитра тоник хранителната стойност е:

- 0 грама мазнини;

- 7, 5 грама въглехидрати, от които всички са захари;

- 0 грама белтъчини;

- 0, 1 грама сол;

- 30 килокалории е енергийната стойност, което прави напитката калорична.

Ползи от употребата на тоник

Тоникът е енергизираща и освежаваща напитка, но освен тези свойства, той има и други положителни ефекти поради наличието на хинин. Ето какви са ползите от приема на хинин.

- Хининът в тоника има аналгетично, антипиретично и противовъзпалително свойство;

- Подпомага лечението и профилактира маларията, като унищожава паразита, който причинява болестта;

- Намалява крампите по краката;

- Синтетичната версия на хинина, позната като хлорохин, се проучва като възможност за лечение на сериозни респираторни инфекции и вируси.

Вреди от употребата на тоник

Джин с Тоник

- Тоникът е висококалорична напитка поради съдържанието на захар и изкуствени подсладители, което я прави нездравословен избор за честа употреба. Може да доведе до повишаване на теглото, затлъстяване, промени в нивата на кръвната захар, стомашно чревни проблеми и кариеси;

- Не се препоръчва за консумация от бременни жени, тъй като хининът може да преминава през плацентата и да доведе до вродени дефекти в плода;

- Съдържанието на хинин в тоника днес е много малко, не повече от 83 милиграма на литър, което е много по-малко от терапевтичната доза в една таблетка хинин, която е от 500 до 1000 милиграма. Хининът се добавя само заради горчивия вкус, който се търси, но все пак предупрежденията на вредите остават.

Тоник в коктейлите

Основна употреба, наред с чистата консумация на газираната напитка тоник, е употребата му в коктейли. Тази напитка се комбинира добре с доста алкохолни напитки, но разбира се, класиката е джин с тоник.

Легендите разказват, че първият коктейл от джин с тоник е забъркан от британски офицер в началото на 1800 година. Той открил, че комбинацията на джин и тоник прави усвояването на хинина от организма по-лесно. И този коктейл е имал по-голяма медицинска роля, отколкото като наслада за любители.

Интересен факт е, че тоникът е успял при срещата с джина да възвърне славата на тази алкохолна напитка, след като тя е позагубила своя имидж поради факта, че е символизирала пиянството, водещо до тежки последици и дори в някои периоди е била забранена напитка.

Коктейлът с участието на тоник и джин днес се придружава от различни подправки, придаващи желано вкусово усещане, но основата са двете напитки. Особено приятен и любим на много фенове е розовият джин с тоник, както и джин с тоник и ягоди. Можем да си направим лесно освежаващ коктейл и у дома за приятели и гости.

Рецепта за коктейл джин с тоник и ягоди

Приготвят се ледени кубчета за дъното на чашата от:

Продукти за 10 броя:

- 5 ягоди

- ½ лайм

- Вода

Ягодите се режат на парчета, лаймът - на резенчета и във формички за лед се поставят от парченцата плод. Допълват се с вода и се поставят във фризера за 2-3 часа.

Приготвяне на коктейла

В коктейлна чаша се поставят 3 кубчета лед и се налива около 100 милилитра джин. Чашата се допълва с 250 милилитра тоник. Може да се добавят резенчета ягоди, лайм и листа от мента.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес