Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Противовъзпалителните и лечебни свойства на задушените зеленчуци

Противовъзпалителните и лечебни свойства на задушените зеленчуци

Противовъзпалителните и лечебни свойства на задушените зеленчуци

Отдавна са проучени полезните съставки в зеленчуците като витамини и минерали, фибри и незаменими аминокиселини. Те се съдържат в пресните зеленчуци, а при различни видове топлинна обработка проценти от полезните съставки се губят.

При задушаване на зеленчуците полезният им състав се запазва, както и свежестта и приятният им вкус. Благодарение на витаминния и минералния си състав, който запазват, задушените зеленчуци имат противовъзпалителни и лечебни свойства при редовна консумация с такъв начин на топлинна обработка.

Ползи от консумацията на задушени зеленчуци

- Подпомагат поддържането на теглото в здравословни граници най-вече в студените месеци на годината, когато се консумират повече мазнини. Задушените зеленчуци пазят фибрите в състава си и с тях потискат глада. Те са бедни и на калории, така че добрата фигура е гарантирана;

- Ползите в здравословен план се отнасят и за сърдечно-съдовата система. Антиоксидантите в тях предпазват тялото от свободните радикали, а също и от вируси. Превенция са също срещу рак и диабет;

- Всеки отделен зеленчук отговаря за определен орган в тялото. Затова при проблеми с някой от тях се набляга на съответния зеленчук;

- Задушените зеленчуци са отличен имуностимулатор заради запазените полезни съставки;

- При грипни състояния в допълнение към лечението е храната. Нараства значително нуждата от витамини и топли храни, а задушените зеленчуци задоволяват и двете нужди едновременно. Нуждата от мека и топла лека храна се идентифицира напълно със зеленчуци на пара.

Правила за задушаването на зеленчуци

Задушени зеленчуци

Най-щадящата и запазваща полезните свойства на суровината е обработката чрез задушаване. Зеленчуците ще останат непокътнати по отношение на полезните им и лечебни свойства при спазване на правилата за задушаване.

- Варенето на пара се прави с малко вода в тенджера. Така загубените ползи са минимални;

- Зеленчуците, съдържащи много вода, трябва да се задушават подсолени в мазнина и в собствения си сос;

- Задушаването трябва да бъде максимално кратко.

Начини на задушаване на зеленчуците

За да изпълняват и противовъзпалителна, и лечебна задача, задушените зеленчуци е добре да се обработят на пара, тъй като това е най-щадящият начин. За аспержи са нужни 4 минути, за броколи - 5 минути, за брюкселско зеле - 10 минути, за моркови - 8 минути, за карфиол - 6 минути, за тиквички - 7 минути.

Задушаването в тенджера има предимството, че запазва напълно витамините в зеленчука, а задушаването на фурна им придава и по-приятен вкус, особено на тези, които не търпят много подправки.

Роля на подправките при задушаване на зеленчуци

Лечебни свойства на задушени зеленчуци

Подправките, освен че овкусяват зеленчуците, имат и значение за техните лечебни възможности;

- Морската сол допълва хранителната стойност на зеленчуците и подпомага смилането на храната;

- Корените на джинджифила алкализират тялото;

- Чесънът е не само един от зеленчуците, но и подправка за други от тях, полезна за пречистване на кръвта и детокс за тялото.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest