Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Физическа активност срещу стрес, депресия и затлъстяване

Физическа активност срещу стрес, депресия и затлъстяване

Физическа активност срещу стрес, депресия и затлъстяване

Физическото и психическото здраве са неразривно свързани с представата за добрия ни здравословен статус, определящ нашата работоспособност и активен живот.

Стресът и депресията влияят негативно както върху физическото, така и върху психическото ни състояние. Затова постигането на благополучие в живота ни означава да сме се освободили от тези негативни влияния. Най-лесно това става с физическа активност. Ето каква е взаимната обвързаност между тези понятия.

Физическа активност и нейното влияние върху биохимичните процеси

Физическата активност влияе на функциите на мозъка и нивата на невротрансмитерите, което пък оказва влияние върху психичното здраве. Дисбаланс в хормоните или невротрансмитерите води до разстройства в настроението и предизвиква по-високи нива на тревожност, както и депресия.

От друга страна, хроничните възпаления, които свързваме със затлъстяване или автоимунни заболявания, носят повишен риск за психичното здраве. Това е така, защото възпалителните маркери в тялото засягат често мозъка, а това води до депресия, тревожни мисли, спад в когнитивните възможности.

Обратно действието може да бъде обяснено по следния начин: психични проблеми като хроничен стрес, безпокойство и депресия предизвикват физиологични реакции в тялото.

Продължително протичащ стрес води до свръх активна реакция на този стрес и така се получават възпаленията, нарушенията в имунната система и оттам различни проблеми с физическото здраве.

Затова упражненията са нужни като противодействие на всички тези негативни моменти, защото оказват влияние върху психичното състояние, те го подобряват. Подробно това става по следния начин.

Физическата активност освобождава ендорфини

Физическа активност срещу затлъстяване

Едно от основните предимства на физическата активност е, че освобождава ендорфини. Тези естествени, произвеждани от тялото химикали играят роля на болкоуспокояващи средства и стимулатори на настроението. На тях се дължи състоянието, известно като умора на бегача, изпитвана от спортистите. Освободените ендорфини намаляват стреса, тъй като настроението се покачва от тях.

Физическата активност намалява нивата на кортизола

Кортизолът е хормонът, с който тялото ни отговаря на стреса. Той има отрицателно действие върху тялото, когато нивата му станат твърде високи. Следствие на действието му теглото се повишава, имунната система понижава работата си, появява се депресия. Упражненията намаляват нивата на кортизол и намаляват в същото време негативните ефекти на стреса.

Физическата активност подобрява съня

Психическото здраве изпитва силно влияние от качеството на съня. Липсата на сън води до тревожност и депресия. Активното тяло има по-добри възможности за по-качествен сън и по-бързо заспиване. Циркадният ритъм на тялото се подобрява, когато се движим, а това подобрява съня.

Физическата активност повишава самочувствието

Ниското самочувствие често върви редом с депресивните състояния. Подобрявайки външния си вид с редовна физическа подготовка, повдигаме самочувствието си заради постигнатите добри резултати.

Физическата активност разсейва

Разсейването на негативните мисли и емоции се постига лесно и бързо с упражнения, тъй като пропъжда от ума проблемите и дава почивка от тягостни мисли.

Как физическата активност премахва депресията

Физическа активност срещу депресия
Снимка: 1

Според последни проучвания упражненията могат да излекуват лека до умерена депресия без антидепресанти. Цифрите говорят, че бягането по четвърт час на ден или ходенето в продължение на 1 час намаляват риска от депресия с 26 %. Поддържането на график на физическата активност пък е превенция срещу завръщането на тревожността и депресията.

Това се случва, защото активната физическа дейност насърчава всички видове промени в мозъка, в това число регенерацията на тъканите, намаляване на възпалителните процеси, събуждане на чувство за спокойствие и сигурност.

Изразходването на енергия в различни упражнения създава чувство на умора, което насърчава подобряването на съня, не само количествено, но и качествено.

Най-подходящите физически активности срещу стреса, депресията и затлъстяването

Основните физически дейности за подобряване на психичното здраве се подреждат по следния начин.

- Бягане

Бягане, джогинг е просто, но ефективно действие за подобряване на физическото здраве и най-известната активност за отслабване. Бягането на открито създава връзка с природата и насърчава положителното мислене.

Прахът и вредните частици, които вдишваме ежедневно ще напуснат тялото, ако бягането по-често е на извън града.

- Йога

Тази древна практика съчетава физически движения, дълбоко дишане и медитация. Това прави йогата идеално комплексно средство за физическа дейност с цел подобряване на здравето. Йога се препоръчва горещо при депресия и тревожност за успокояване на вътрешния мир.

- Плуване

Това лесно упражнение аз психическото здраве е и много приятно. Ритмичните движения и усещането на водата създават преживяване, близко до медитацията, което прогонва стреса и тревожността. Плуването насърчава отделянето на ендорфини, осигуряващи усещане за безтегловност и е лечебен метод и при други заболявания като ставните и проблемите с подвижността, защото този спорт не натоварва тялото.

- Танци

Това е със сигурност най-забавната и експресивна форма на физическа активност, която в най-висока степен освобождава ендорфини, създава чувство на щастие и удоволствие от движението, подобрява увереността, баланса и самочувствието. Танците създават усещане за свързаност, принадлежност към групата на танцуващите и са важно средство за подобряване на психичното здраве, както и на талията.

- Разходки

Физическа активност срещу стрес, депресия

Разходките на открито са най-достъпната форма на физическа активност, която гарантирано намалява стреса, повдига самочувствието, създава усещане за релакс. Туризмът съчетава физическите упражнения с ползите от съприкосновение с природата, с откъсване от ежедневните проблеми и оставане насаме със себе си в приятна и зареждаща обстановка. Свежият въздух е невероятно силен психически стимул.

Активно спортуващите, които гонят високи спортни постижения, получават и удовлетворение от мястото, което завоюват сред най-добрите, а то им осигурява и челно място в обществото. Депресията няма място в така подреден живот, а изваяното тяло е само бонус към всички останали ползи.

Значение на физическата активност за психичното здраве

Физическите упражнения са мощно средство в борбата с депресията, стреса и тревожността. Те подобряват настроението, снижават нивата на кортизола, подобряват съня, повишават самочувствието, отпъждат негативните мисли и емоции. Това е основната част от положителните им въздействия върху психическото здраве. Възможностите за физическа активност са много и изборът позволява да се отговори на всички нужди и възможности на тялото.

Заедно с това физическата активност подобрява здравния статус, влияейки върху теглото. Поддържането на балансирано тегло има два основни компонента - подходящ режим на хранене и двигателна активност. Вторият компонент, подпомагайки постигането на оптимално тегло, влияе върху самочувствието и оттам върху психическото здраве.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest