Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Лечебната сила на хвойна при диспепсия

Лечебната сила на хвойна при диспепсия

Лечебната сила на хвойна при диспепсия

Химичен състав на хвойна

Етерично масло, чиито основни компоненти са пинен, сабинен, кандинен, мирцен, терпинен-4-ол;

танини;

дитерпени;

проантоцианидини;

флавоноиди;

Дитерпени;

смоли;

Монозахариди.

Хвойна в билколечение: Свойства на хвойната

Хвойна

Плодовете на хвойната в запарка имат диуретично действие (етерично масло); въпреки това в литературата има противоречиви данни относно безопасността на етеричното масло като такова, във връзка с наличието на някои потенциално нефротоксични въглеводороди.

Биологична активност на хвойна

Употребата на хвойна е официално разрешена само за лечение на диспептични разстройства, благодарение на газогонното и стомашно действие, дължащо се на етеричното масло, а вероятно и от смолистите вещества, съдържащи се в плодовете на растението.

На хвойната обаче се приписват и много други свойства. Всъщност е доказано, че етеричното масло притежава диуретично и противовъзпалително действие (упражнявано чрез инхибиране на ензима циклооксигеназа). По-специално, основната причина за диуретичния ефект изглежда е терпинен-4-ол, съдържащ се в етеричното масло на растението.

Освен това е доказано, че хвойната притежава хипогликемични, хипотензивни, антисептични и антивирусни свойства срещу вируса на херпес симплекс.

Въпреки това преди подобни терапевтични приложения на хвойната да бъдат одобрени, са необходими допълнителни и по-задълбочени клинични проучвания.

Хвойна срещу диспептични разстройства

Както бе споменато, благодарение на своите стомашни и газогонни свойства хвойната може да се използва като средство за противодействие на диспептичните разстройства.

За лечение на тези заболявания хвойната трябва да се приема вътрешно. Обикновено препоръчваната доза може да варира от 2 до 10 г лекарство на ден, което съответства на приблизително 20-100 mg етерично масло на ден. Във всеки случай предвид потенциалната токсичност на етеричното масло от хвойна продължителността на лечението не трябва да надвишава шест седмици.

Ако се използва тинктура от хвойна (1:5), обикновено се препоръчва прием на 1-2 мл от продукта три пъти дневно.

N.B.: Когато хвойната се използва за терапевтични цели, от съществено значение е да се използват препарати с определени и стандартизирани активни съставки (етерично масло), тъй като само по този начин може да се знае точното количество на приеманите фармакологично активни вещества.

При използване на препарати на основата на хвойна дозите на продукта могат да варират в зависимост от количеството на съдържащото се етерично масло. Това количество обикновено се отчита директно от фирмата производител върху опаковката или върху информационната листовка на същия продукт, поради което е много важно да следвате инструкциите, предоставени от нея.

Във всеки случай, преди да вземете какъвто и да е вид препарат, съдържащ хвойна за терапевтични цели, най-добре е да се консултирате предварително с вашия лекар.

Хвойната в народната медицина и хомеопатията

Лечебната сила на хвойна

В народната медицина хвойната се използва вътрешно за лечение на възпаление на долните пикочни пътища, подагра и артериосклероза; както и да се използва като средство за регулиране на менструалния цикъл и намаляване на болката, свързана с менструацията.

Външно обаче хвойната се използва от традиционната медицина за борба с ревматизъм.

Растението намира приложение и в хомеопатичната медицина, където може да се намери под формата на гранули, капки и глицеринов мацерат. В тази област хвойната се използва като средство за лечение на заболявания на долните пикочни пътища, цистит, камъни в бъбреците и храносмилателни разстройства.

Количеството хомеопатично лекарство, което трябва да се приема, може да варира от индивид на индивид, също в зависимост от вида на заболяването, което трябва да се лекува, и вида на хомеопатичния препарат и разреждането, които възнамерявате да използвате.

N.B.: Приложенията на хвойна за лечение на гореспоменатите заболявания не са нито одобрени, нито подкрепени от съответните експериментални тестове, или не са преминали през тях. Поради тази причина те може да нямат терапевтична ефикасност или дори да са вредни за здравето.

Странични ефекти от предозиране с хвойна

След предозиране или прекомерна употреба на етерично масло от хвойна за продължителни периоди могат да се появят симптоми на интоксикация, като: болка в областта на бъбреците, изразено увеличаване на диурезата, хематурия, албуминурия, тахикардия, хипертония. В някои редки случаи могат да се появят и гърчове и метрорагия.

Противопоказания за употреба на хвойна

Избягвайте употребата на хвойна при бъбречна недостатъчност, гломерулонефрит и доказана свръхчувствителност към една или повече съставки.

Освен това употребата на хвойна е противопоказана по време на бременност (тъй като може да предизвика контракции на матката) и по време на кърмене.

Фармакологични взаимодействия - възможни са взаимодействия с перорални хипогликемични средства и диуретици.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest