Вишната е не само хранителен, но и лечебен плод, който е добре познат. За нуждите на фитотерапията и фармацията обаче се използват дръжките на плода, които са отпаден продукт от вишната в хранителната промишленост.
Плодните дръжки на вишната имат това приложение заради диуретичните, противовъзпалителни, уролитични и противооточни свойства, които притежават. Те се дължат на химическия им състав.
Химически състав на дръжките от вишни
Както запарките, така и отварите от вишневи дръжки съдържат флавоноиди от групата на флаваноните. Такива са глюкозидите и нарингенинът.
Органичните киселини са представени от лимонената, ябълчената и оксаловата киселина.
Плодните дръжки на вишната съдържат по-големи количества феноли, отколкото самият плод, най-вече това се отнася до рутин, кверцетин и кемпфенола.
Употреба на дръжките на вишната в нашата народна медицина
У нас дръжките на вишната са лек със стара история. В старите билкарски книги се отбелязва, че дръжките на този плод имат пичокогонно действие и са подходящи при воднянка, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур. Те имат стягащо и омекотяващо действие и трябва да се употребяват при диария, кашлица и бледност при младите момичета.
Употреба на дръжките на вишната в народната медицина при други народи
В Централна и Източна Европа дръжките на вишната се използват при уринарни инфекции, пясък и камъни в бъбреците, артериална хипертония.
В румънската народна медицина те са популярен лек при бъбречни камъни, затлъстяване и цистит.
В Иран също се използват при наличие на камъни в бъбреците и пикочния мехур.
В Турция е много популярно средство при високо кръвно, тъй като имат диуретичен ефект, който намалява кръвното налягане.
Съвременно приложение на дръжките от вишната в медицината
Европейската агенция по лекарствата посочва вишневите дръжки като подходящи лекове при нарушения в уринарния тракт, за понижаване на кръвното налягане, за отслабване. Може да се използват като самостоятелен лек, както и в билкови смеси.
Това им приложение се дължи на възможностите на вишневите дръжки в лечението на редица оплаквания заради антиоксидантните възможности, дадени им от концентрираните в тях феноли, диуретичният ефект, дължащ се на биоактивните компоненти, увеличаващи натриевата ексекреция с 15 процента. Те имат и антимикробен ефект, а също противовъзпалителен, антидиабетичен, антиподагрен и противотуморен ефект.
Противопоказания за използване на вишневи дръжки
Химическият състав на дръжките на вишната има сравнително безобиден химичен състав. Те обаче са богати на калий и може да завишат нивата на този елемент в организма. В съчетание с други вещества може да имат неприятен ефект. При хипергликемия те са противопоказни за използване.
Коментари