Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Неочаквани здравословни ползи от растението божур

Неочаквани здравословни ползи от растението божур

Неочаквани здравословни ползи от растението божур
Снимка: Peggy_Marco / pixabay.com

Божурът е известен и като императорско цвете, тъй като е отглеждан само в дворците на императорите в Далечния Изток. Този представител на семейство Божурови е известен не само с декоративните си качества, но и със здравословните си ползи, които се дължат на неговия химичен състав.

Химичен състав на божур

В състава на това цвете се отличават скорбялата, бензоената и салициловата киселина. Корените му съдържат и алкалоиди, макар че съставът им не е изследван основно. Трябва да се отбележи наличието на глутамин, аргинин, танини и малко масло пеонол - багрило с токсично действие. В семената се съдържа перегринин, а във венчелистчетата - дъбилни вещества.

Полезни свойства и приложение на божур

Отвара от корените на цветето са били използвани в древността като обезболяващо, бактерицидно и седативно средство. Прилагано е като наркоза при хирургически манипулации, които извършвали по това време. Ароматът пък служел за успокояване на пристъпите на болните от епилепсия.

Съвременната народна медицина приготвя от растението не само отвара, но и спиртна настойка, която е ефективна при климакс, депресия, натрапчиви мисли и шизофрения.

Божурът има свойството да улеснява кръвосъсирването и затова народната медицина го включва в лечението на хемороиди, астма, проблеми с различни вътрешни органи.

Божури

Успокояващото му действие се използва пир коклюш, белодробни заболявания, хроничен хепатити, миома, остеоартрит, камъни в жлъчката. Отварата от корените подпомага отделянето на урина. Има положително действие и при невралгии, хронична невроза и хормонален дисбаланс.

В билколечението освен корените се използват и венчелистчетата и семената на божура. Вечнелистчетата са подходящи при хронични заболявания на ставите, а листенцата се ползват за чай при хемороиди, разширени вени и кашлица. Семената на прах се добавят към различни смеси за чай.

Противопоказания за използване на божур

Комбинацията на божур и аспирин, както и антикоагуланти, както и противовъзпалителни медикаменти засилват риска от кръвоизливи. При комбинация с гинко билоба и чесън се получават същите резултати.

Божурът не е подходящ за прием заедно със стероиди, ферулинова киселина, хормонални билки.

Чаят, отварите и запарките от божур забавят действието на лекарства против гърч.

Тъй като божурът е токсичен, той трябва да се ползва само под лекарско наблюдение, а дозировката трябва да бъде много точна.

Бременните и кърмещите жени не бива да употребяват божур.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest