Gotvach.bg»Статии»Диети»Правила за спазване на сух пост

Правила за спазване на сух пост

Сух пост

Постенето или постът е древна практика, тя е толкова стара, колкото и човечеството. Практикуването му е с различни цели, но практиката има благотворно влияние както върху физическото тяло, така и върху духовното развитие, върху разгръщане на потенциала на човека в по-висока степен.

Има различни видове пост и един от тях е сухият. Ето какво представлява и какви правила се следват за спазването му.

Същност и ползи от сухия пост

По дефиниция сухият пост е въздържане за определен период от прием както на храна, така и на вода. Тъй като не се приема нищо, постът се нарича също и абсолютен.

Има сведения, че Буда, Мойсей и Христос са правили по 40 дни сух пост с цел пречистване на тялото и ума.

В сравнение с близкия до него воден пост, при който се приема само вода, интензивността на процесите на пречистване е 3 до 4 пъти по-голяма. Това е защото при пост се активират и други процеси, като организмът минава изцяло на нов биоенергетичен режим, което не може да се случи при разтоварващите режими с прием на храна.

Сух пост

Това прави сухият пост естествен биологичен метод за лечение, профилактика, себеразвитие и усъвършенстване. За постигане на баланс и хармония между духа и тялото.

Правила за спазване на сух пост

Ползите за тялото от сухият пост са огромни, защото то по самостоятелен начин отстранява неадаптираните клетки и тъкани.

Натрупаната стара вода в организма се изхвърля, а заедно с нея старите утвърждения и убеждения.

Изхвърлят се излишните вещества като мазнини, свободни радикали и лош холестерол. Благодарение на това прочистване много хронични заболявания може да бъдат излекувани.

Наред с физическото обновление, не по-малко важни са емоционалните пречиствания, които са част от тази практика и водят до духовно осъзнаване и обновление.

Умът престава да се занимава с преработка на познати честоти, а започва да търси нов диапазон, в който да се разгърне. По тази причина сухият пост често е придружаван от медитация, за да се изградят нови честотни портали, както към хората наоколо, така и към други възможни измерения.

Принципи при практикуване на сух пост

Правила при сух пост

Преди започване на поста е нужно човек да е напълно наясно със себе си, да е изгладил всички противоречия и съмнения. Ако продължава да има нещо, което го тревожи, най-добре постът да бъде отложен. Само напълно убеден в него човек трябва да пристъпи към сухия пост, за да може успешно да премине през препятствия като главоболие, гадене, умора, съпътстващи пречистването на тялото.

Добре е да се спазват стриктно стъпките с поста.

1. Набелязва се ден за начало на поста, като предишния тялото се наблюдава за неразположения с цел евентуално отлагане;

2. Добре е да бъде почивен ден, в спокойна и балансирана среда, но с набелязани задачи за мозъка, защото неговата ангажираност е важна;

3. През време на поста не се приемат нито храна, нито вода, плодове или друго. Цигарения дим и алкохолните изпарения трябва да стоят надалече;

4. Дните за сух пост се избират индивидуално, но е добре в началото да е кратък - 2-3 дни.

Пост

Захранване след пост

Най-важният момент след сухия пост е захранването. Всякакви резки експерименти с храната и течностите може да имат лоши последици.

След няколко часа прием на вода на малки глътки може да се започне със сезонни зеленчуци с ниско ниво на въглехидрати и само от един вид.

Количеството храна не бива да надвишава 200 грама на прием, през 3-4 часа. По време на хранене не се приемат вода и други течности.

За набавяне на мазнини са подходящи обезсолени маслини и авокадо.

След 2-3 дни на зеленчукови салати, авокадо и маслини се увеличава приемът на въглехидрати.

След това се включват храни с по-висок гликемичен индекс, следвани от растителни белтъчини. Накрая са плодовете.

Захранването продължава 5 до 7 дни до достигане на обичайното приемане на храна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest