Вече броим дните до честването на един от най-светлите християнски празници, а именно Възкресение Христово. През 2025 г. Великден се отбелязва на 20 април както от православните християни, така и от Католическата църква. А самият празник е толкова светъл и изпълнен с емоции, че го празнуват дори и онези, които не са вярващи.
Това е времето, което слага край на Великденските пости и по традиция в България наред с козунаци и пъстро боядисани яйца, се предлагат и месни специалитети от бавно печено агнешко месо, дроб сърма, курбан чорба и др.
Докато всички християни тръпнат в очакване на Възкресение Христово, хората в пенсионна възраст добавят към него и своите очаквания за пенсионни добавки, а децата пък на свой ред - очакванията за боядисването на великденските яйца както и чие яйце ще излезе победител при „чукането“ им.
Да, доста добре успяхме да опишем тази идилия, но какво всъщност се случва? Че ще има Великден, както и че ще има яйца и козунаци е ясно (за пенсионните добавки още не се знае). Ясно обаче е също така, че подобно на всяка друга година, седмици преди Великден цените на продуктите, които ще ни трябват за празничната трапеза, скачат нагоре. Не се изненадвате особено, нали?
Ето какво се случва според БТА, която се позовава на официалната информация на Държавната агенция по стоковите борси и тържищата:

С над 5 процента поскъпват яйцата и брашното на борсите у нас през седмицата, а плодовете и зеленчуците поевтиняват, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната агенция по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0, 85 процента до 2, 366 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2, 346 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1, 000 пункта, е от 2005 г.
Данните за основните хранителни стоки показват, че яйцата (размер М) поскъпват със 7, 4 на сто и се продават по 0, 35 лева за брой на едро, а брашното тип 500 - с 5, 6 на сто до 1, 48 лева за килограм.
Да, за агнешкото все още няма яснота на какви цени ще се предлага, както и дали няма да е внос от съседна Румъния, както се опасяват местните животновъди. Скокът в цените на брашното и яйцата обаче е налице.
Едуард Стойчев, председател на комисията по стокови борси и тържища, е с очаквания да започне да се внася не само агнешко месо, но и яйца, защото се оказва, че този основен хранителен продукт, явно няма вече да е по джоба на всеки.

Ето какво е заключението на Едуард Стойчев: „Изглежда тази истерия покрай идването на Великден е завладяла и големите производители и чисто механично, според мен, те не дават добри цени. Въпреки това, което казах за ниските цени в държавите в Европа, там цените на дребно са по-ниски. Може би и това обуславя малко липсата на внос и истерията. Но смятам, че всичко ще се оправи. Въпросът е докога българинът ще продължава да плаща от своя джоб непредвидливостта на нашите търговци“.
На нас не ни остава нищо друго освен да си пожелаем Весели Великденски празници!
Вижте още колко яйца се боядисват за Великден и погледнете тези рецепти за козунаци без яйца, които са по-икономичен вариант.
Коментари