След приключването на Великденските пости повечето хора се нахвърлят на храната, която не са опитвали дори преди Великден, за да спазват строго християнските традиции.
Много хора възприемат постите като пролетно пречистване на организма, макар идеята на постите да е пречистване на душата от всичко тъмно и негативно.
Но ефектът е полезен и за тялото, тъй като по време на Великденските пости организмът не се претоварва с животински белтъчини и мазнини и с излишни въглехидрати.
Не е добре обаче да се преяжда точно на Великден, ако сте постили строго. Тогава организмът получава изключително силен стрес – страдат стомахът, червата, жлъчката, задстомашната жлеза, бъбреците и черният дроб, а оттам и нервната система и сърцето.
За съжаление обаче повечето хора на Великден не могат да устоят и опитват от всичко на трапезата, при това по много. След преяждането е добре да не се храните поне един ден, а ако не можете да издържите, залъгвайте глада с кисело мляко и плодове.
Хапвайте по малко сварено пилешко месо без кожа или сварена речна риба. Тежки храни като свинско или говеждо може да се ядат едва десет дни след Великден.
Поне половин месец избягвайте пушените меса и саламите, без които прекрасно сте се справяли по време на постите. Вместо пържени картофи консумирайте задушени зеленчуци и сварен ориз или ориз на пара.
За да помогнете на организма си лесно да усвоява храната, поръсвайте обилно всяко ястие с нарязан зелен лук, магданоз и копър. Добавяйте маслини в салатата.
Вместо торта хапвайте плодови салати с малко сладко или пък печени ябълки и компоти от сушени плодове. Ако ви се яде торта и направо не можете без нея, изберете лека плодова торта с извара.
Не прекалявайте с алкохола и наблягайте на прясноизцедените сокове и на соковете с парченца плодове, като например грейпфрутов нектар, приготвен в блендер.
Вижте още свежи пролетни рецепти, за да се храните с мярка след Великден.
Коментари