Мангото е екзотичен плод, който може да се консумира суров или като ключова съставка на плодова салца или сосове. За мангото се знае, че произлиза от Индия и Югоизточна Азия от преди 4 000 години.
То е богато на витамин А и С и фибри. Не съдържа много калории и има висока хранителна стойност. Днес мангото се отглежда навсякъде, където климатът е топъл.
Най-подходящи за консумация са твърдите към полумеки на допир плодове, по които няма наранявания и имат гладка повърхност. Наличието на черни петна означава, че мангото е презряло. Кожата му трябва да е зелена, жълта или червена.
Неузрелите плодове са изключително твърди и имат изразен зелен цвят. Ако мангото е все още зелено, оставете го на стайна температура до пълното му узряване. Плодът може да се съхранява в хладилник няколко дни.
Най- големите плодове са дълги над 25 сантиметра и тежат около 2-3 килограма. Преди да сервирате мангото, трябва да изпълните няколко неща.
Измийте мангото под обилна течаща вода. Мангото е най-вкусно, когато се сервира леко охладено.
Използвайте белачка, за да отстраните външния слой на мангото. Премахвайки тънката кожа ще видите жълтата месеста част на плода. Обелете целият плод.
Разрежете пресният плод с остър нож. В средата на мангото има голяма твърда костилка. Отделете месестата част на плода от костилката.
Нарежете големите парчета на резени или на по-малки парченца, които можете да използвате за направата на салса, плодови салати или да сервирате на малки деца.
От плода могат да се приготвят още пюрета, най-различни десерти и конфитюри. Мангото се използва като страхотна добавка и към солени ястия като месо и риба.
Плодът е изключително полезен заради незаменимите съставки натрий, бета каротин, калций, калий, желязо, магнезий и мед.
Коментари