Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Оризът - азиатско чудо за добра форма

Оризът - азиатско чудо за добра форма

Оризът - азиатско чудо за добра форма

Оризът е една от най-полезните зърнени култури, чиито здравословни качества все още са недооценени напълно. Оризът е изключително богат на сложни въглехидрати. Те са основният енергиен източник за организма, които са и с много нисък гликемичен индекс.

В зависимост от разликите в зърната, видовете ориз са късозърнест, среднозърнест и дългозърнест.

Оризовото зърно има няколко пласта външни обвивки, които са богати на витамини и минерали. Според степента и методите на отстраняването им се различават няколко типа ориз - кафяв (пълнозърнест), кафяв напарен, бял, бял напарен, бял полиран и бързосваряващ се бял.

Най-полезен е пълнозърнестият ориз, тъй като от него се премахва само люспата и по този начин хранителните му качества се запазват максимално.

Оризът - азиатско чудо за добра форма

Белият ориз подлежи на значителна преработка, при която се губят витамините и минералите от състава му.

Оризът в комбинация с пресни плодове и зеленчуци прочиства организма, засища го, а същевременно е и лека храна. Отличава се с високи хранителни качества – 75-85% въглехидрати и 5-10% протеини.

Заблудата, че съдържащото се в него нишесте води до натрупване на подкожни мазнини е неоснователно.

Кафявият ориз е най-полезен. Той е естествен източник на фибри, витамини от групата В и минерали. Освен това е с много нисък гликемичен индекс, т.е. абсорбира се бавно и не води до покачване на нивото на кръвната захар.

В 100 грама пълнозърнест ориз се съдържат 362 ккал, 3 г мазнини, 8 г белтъчини и 76 г въглехидрати. Единственият му недостатък в сравнение с белия е далеч по-бавното приготвяне. За да омекне напълно, са необходими поне 45-50 минути.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
51
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Фани
Фани
Статията е заблуждаваща и опасна за диабетици. "Оризът е изключително богат на сложни въглехидрати. Те са основният енергиен източник за организма, които са и с много нисък гликемичен индекс." - последната част от това сложно изречение е невярна и подвеждаща. От нея човек лесно може да стигне до извода, че оризът има нисък гликемичен индекс, а това е абсолютно невярно. Оризът има ВИСОК гликемичен индекс и не бива да се консумира от диабетици. Най-неприятното е, че това увъртяно изречение е сложено в статията точно с тази цел - да се купува и консумира ориз, дори от хора, за които това е абсолютно противопоказно.
Диабетици, не яжте ориз. Яжте нахут и соя.
10.03.2012 15:35
3