От няколко години насам се наблюдава истински бум в употребата на витамини и минерали. Те биват приемани в дози, които превишават препоръчителната норма от 10 до цели 100 пъти.
По този начин много хора се опитват да се избавят от простудата, затлъстяването, сърдечно-съдови и кожни заболявания, пародонтит и дори от рак.
Но постепенно изследванията показаха, че прекомерното използване на витамини може да е по-опасно за здравето от недостига на витамини.
Количеството витамини, което трябва да приемат възрастните и децата, зависят от много фактори, включително от възрастта, пола, здравословното състояние.
Витамин С се смята за всепризнат антиоксидант, който спасява клетките от увреждане, но в съчетанието си с желязото той се превръща в оксидант, т.е. в елемент с противоположно действие.
Не е определена всекидневната доза бета каротин, тъй като той се включва в дозировката на витамин А. Но във високи дози той е способен да предизвика пожълтяване на кожата. Според някои специалисти той е в състояние да провокира и редица ракови заболявания.
Витамин С се препоръчва в минимална доза 60 мг дневно. При надвишаването на този праг той започва да взаимодейства например с някои лекарства срещу рак.
Витаминът пречи и при диагностиката на заболявания на дебелото черво. Всекидневната препоръчителна доза витамин Е е 8 мг за жените и 10 мг за мъжете.
Високите дози, превишаващи 50 пъти нормата, могат да предизвикат кръвотечения при хората, приемащи препарати за "разреждане" на кръвта.
Витамин В6 е с препоръчителна доза 1.6 мг за жените и 2 мг за мъжете. При превишаване на дозата той уврежда нервите. Прекомерната употреба на калций предизвиква запек и дисфункция на бъбреците.
Желязото във всекидневна доза над 15 мг за жените и 10 мг за мъжете повишава риска от сърдечно-съдови заболявания. Цинкът в количество, по-голямо от 12 мг за жените и 10 мг за мъжете, може да предизвика раздразване на стомаха и отслабване на имунната система.
Коментари