Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как ни влияе алкохолът

Как ни влияе алкохолът

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k2k
Алкохолизъм

Алкохолът влияе различно на различните хора. Това зависи от възрастта, общото състояние на тялото, съдържанието на стомаха и употребата на лекарства.

Тялото ни приема алкохола като отрова и като всеки организъм започва да се бори с него, като изработва фермента алкохолдехидрогеназа, чийто основен доставчик е черният дроб.

Ферментът започва да работи активно, когато алкохолът стига до лигавицата на стомаха ви. Изработката на този фермент при всеки човек е различна, тя зависи от пола, генетичната предразположеност и възрастта.

При мъжете този фермент се изработва в по-големи количества, затова те се напиват по-бавно от жените. С възрастта тази способност намалява. Възприятието на алкохола зависи от гените.

Вино

Азиатците не възприемат добре алкохола и бързо се напиват заради генетична предразположеност. Това се дължи на мутацията на определени гени.

Ако родителите ви зле понасят алкохола, същото очаква и вас. Смята се, че пълният с храна стомах абсорбира алкохола. Наистина храната помага за борбата с алкохола.

Но това не се дължи на абсорбирането, а на факта, че клапанът между стомаха и тънките черва се затваря – организмът знае, че храната трябва да се преработи добре.

Така ферментът има много време да се бори с алкохола. Ако изпиете чаша алкохол на гладно, алкохолът без пречки минава през стомаха и попада в тънките черва.

Не трябва да се смесва алкохолът и гълтането на аспирин. Нивото на алкохол в кръвта на хората, които са изпили един два аспирина преди силните напитки, е по-високо от тези, които не са пили лекарството.

Известно е, че ако се консумира умерено, алкохолът действа добре на организма. Това се дължи на антиоксидантите, които се съдържат най-вече във виното.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest