Навярно на много от вас им е направило впечатление, че през студените месеци си хапваме повече. В менюто ни често попадат мазни сирена, месни блюда с пикантни подправки, доста тестени продукти, топли яхнии и супички.
За сметка на това през лятото някак си успяваме да залъжем глада с фрешове, свежи зелени салати и други леки ястия. За всичко това обаче си има научно обяснение, подчертават от foodpanda.
Изглежда, че нашият апетитът е тясно свързан с климата и в действителност до голяма степен от промяната на времето зависи какво ще сложим в чинията си. Според експертите топлият климат тушира вълчия ни апетит, тъй като при такива условия нашият организъм се нуждае от нещо, което да допринесе за охлаждането му.
Същевременно се наблюдава и обратната зависимост - при по-мразовито време организмът има нужда от много купища калории, които да допринесат за адекватното функциониране на всички органи, а оттам да успеем да съхраним и телесната си температура в нормални стойности.
Ето защо никак не бива да се учудваме, че през зимните месеци посягаме най-вече към топлите и месните ястия. Специалисти обаче съобщават и още нещо любопитно.
Оказва се, че топлите храни, които консумираме с цел да затоплим тялото си, всъщност се усвояват по-бързо от организма, поради което не могат да ни задържат сити дълго време. Именно поради това през зимата хапваме през по-малки интервали и натрупваме повече килца.
Ето защо експертите съветват, да се приемат храни с различна температура, но не наведнъж, разбира се. Просто половин час след като сте похапнали топла храна, преминете към свежи зеленчуци, чиято температура е малко по-ниска.
Вариант също така е да приемете чаша хладка вода. /Избягвайте да приемате непосредствено след топли ястия напитки с много по-ниска температура, за да не си докарате стомашни проблеми./
Експертите дават съвети и за храненето през топлите дни. При горещ климат приемайте сокове в големи дози, за да се хидратирате достатъчно. При сух и студен климат си осигурете обилен прием на белтъчини.
Коментари